Opozice kritizuje v Senátu vládní návrh církevních restitucí

Senát projednává zákon, který řeší majetkové vyrovnání s církvemi. A je velmi pravděpodobné, že horní komora vládní návrh odmítne silou sociálně demokratické většiny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi | Foto: Filip Jandourek

ČSSD tvrdí, že je pro napravení křivd způsobených totalitním režimem. Varuje ale, že koaliční záměr se vrací ještě před komunistický puč z roku 1948 a stát by tedy církvím vrátil víc, než musí.

Minulý týden také vzbudila ostré reakce sociálně demokratická kampaň před krajskými a senátními volbami, ve které si nejsilnější parlamentní strana vybrala jako jedno z předvolebních témat právě církevní restituce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projednávání církevních restitucí v Senátu bylo tématem diskuse poslanců za ODS a ČCSD Marka Bendy a Stanislava Křečka v Ozvěnách dne

Za samotný útok na demokracii ho označili zástupci církví a židovských obcí a kritizoval ho i premiér Nečas. Nyní je, podle něj, třeba soustředit se na to, aby senátní NE znovu přehlasovala Poslanecká sněmovna.

„Není naší vinou, že diskuse sklouzla na populistické výkřiky a propagandistické kampaně, zdůraznil v Ozvěnách dne poslanec za ČSSD, Stanislav Křeček. „Nikdo nám nikdy neodpověděl na žádné racionální i právní argumenty, které jsme ve sněmovně přednášeli.“

Kardinál Duka se obrátil na senátory ČSSD. Věří, že o restitucích budou hlasovat podle svědomí

Číst článek

„Nikdy jsme nedostali žádnou rozumnou odpověď na námitky, které se týkají kvality zákona. Skutečnosti, že se tady prolamuje 25. únor (1948 – pozn. red.) únor a podobně. A teprve populistická kampaň, která se kolem toho rozvinula, vyvolala společenskou diskusi,“ poznamenal Křeček.

S jeho tvrzením nesouhlasí Marek Benda, předseda ústavně-právního výboru sněmovny za ODS. “Málokterý zákon ve sněmovně byl tak důkladně probírán, má tak důkladnou důvodovou zprávu. Tolik podkladů k němu bylo připraveno na všech úrovních. Také je to problém, který se řeší 20 let.”

Za základní spor v zákoně pak Benda označil, zda chceme svobodné církve, které odpovídají samy za sebe. “A nebo - což je představa sociální demokracie, možná legitimní, ale mají to tak říkat - chtějí církve, nad kterými stát drží určitou kuratelu.”

Senát bude hlasovat o církevních restitucích. Návrh zřejmě neprojde

Číst článek

Křeček odmítl, že by šlo o věcný spor. “Také chceme svobodné církve, jenom chceme slušný zákon.” Současně vyjádřil obavy, že by se část majetku mohla stát i předmětem nečistého kšeftaření. Argumentům opozice odpůrců restitucí nerozumí například katolický kněz a asistent kardinála Duky Milan Badal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Asistent kardinála Duky Milan Badal a senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier mluvili v Ozvěnách dne o církevních restitucích

„Argumentům sociální demokracie příliš nerozumím, protože pan Hašek a pan Sobotka bývali v Kasalově komisi, odhlasovali tam všechno, včetně výpočtu odškodného, takže buďto byli postiženi nějakým výpadkem paměti, nebo, a to nechci domýšlet, je v tom něco horšího.“

To ale odmítl senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. „Sociální demokracie nikdy nesouhlasila s takovýmto návrhem na rovnání států a církví v majetkové oblasti,“ prohlásil.

Pokud senátoři církevní restituce odmítnou, zákon se vrátí poslancům. Vládní koalice by pak mohla veto Senátu přehlasovat.

Lucie Husárová 1, Lenka Jansová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme