Opozice kritizuje vládu za amnestii. Sílu vyslovit jí nedůvěru ale nemá
Vláda ve sněmovně čelí pátému pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Tentokrát kvůli amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus a spolupodepsal premiér Petr Nečas (ODS). Sociální demokraté ale nemají ani spolu s komunisty a Věcmi veřejnými dost hlasů, aby kabinet svrhli.
ČSSD tvrdí, že premiér amnestii nemusel podepisovat a měl si udělat důkladnou analýzu, jaké budou její důsledky.
Nečas zopakoval, že jinou možnost neměl, protože jde o ústavní zvyklost. Schůze k nedůvěře je podle něj jen gesto a politický folklor.
„Amnestie prezidenta republiky je pouze záminkou k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě České republiky. Ve skutečnosti sociální demokraté hledali způsob již před Vánoci, kdy o nějaké amnestii nebylo ani tušení,“ podotkl premiér.
Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nicméně tvrdí, že je Nečas za rozsah amnestie zodpovědný. Opozici se nelíbí hlavně to, že amnestie zastavuje trestní stíhání i u závažných hospodářských kauz.
„Můžeme vládu podezřívat z toho, že se jednalo o diletantství na straně ministra spravedlnosti, na straně předsedy vlády, možná na straně prezidenta, ale je otázka, jestli to skutečně byl amaterismus, neznalost, nezkušenost na straně těchto ústavních činitelů, nebo zda se jednalo o úmysl,“ prohlásil Sobotka.
Ministr Blažek: Kauzy soudce Berky by se amnestie dotknout neměla
Číst článek
Amnestii kritizovali i zástupci vládních stran. Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poslancům řekl, že nejdřív amnestii uvítal, protože české věznice jsou přeplněné. Z konečných dopadů amnestie je ale zděšený.
„Trvám na tom, že premiér měl informovat vládu, co se chystá. Jako první místopředseda vlády a předseda koaliční strany jsem se dozvěděl o amnestii v novoročním projevu prezidenta republiky. Očividně tím pan premiér vyslovuje to, že nedůvěřuje vlastní vládě,“ řekl Schwarzenberg. Jeho soupeř ve druhém kole prezidentské volby Miloš Zeman už dříve amnestii zcela odmítl.
Rezervovaně se k ní dnes ve sněmovně vyjadřovali i občanští demokraté a představitelé nejmenší koaliční strany LIDEM, kabinet prý ale podrží.
Kdy dojde na samotné hlasování o nedůvěře, je těžké odhadovat. Poslanci si odsouhlasili možnost nočního jednání, někteří už proto zrušili svůj program na večer. Do diskuze je přihlášeno ještě asi 20 řečníků.