‚Hostina skončila.‘ Opozice chce mimořádnou schůzi sněmovny kvůli hospodaření Babišovy vlády

ODS, Piráti a lidovci sesbírali podpisy potřebné pro svolání mimořádné schůze sněmovny, na které chtějí probírat zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu za loňský rok, deficitní státní rozpočet či situaci kolem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Opoziční strany to ve čtvrtek oznámily na společné tiskové konferenci v dolní komoře. Schůze by se měla podle Pirátů konat příští týden.

Praha (Aktualizováno: 12:15 18. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předsedové tří poslaneckých klubů nechtěli předjímat, jestli by mohli usilovat o hlasování o nedůvěře vládě, pokud by sněmovna neschválila program mimořádné schůze.

Zprávu Národního kontrolního úřadu hodnotící loňský rok se chystá mimořádně probírat i vláda. Podle úřadu stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet se proti zprávě ohradil dopisem. Babiš kritizoval šéfa kontrolního úřadu Miroslava Kalu, který podle něj dělá politiku, což mu nepřísluší.

Dobrý rozpočet pro konec světa, kritizuje opozice plánovaný schodek

Číst článek

Fiala novinářům řekl, že vláda vystupuje, jako by neměla žádnou strategii. Občanští demokraté s Piráty a lidovci proto podle něj chtějí „spustit cvičný poplach, že končí hostina“.

„Po třetině volebního období vlády tady máme na stole zdrcující vysvědčení. Nedala ho opozice, ale nezávislá instituce, Nejvyšší kontrolní úřad,“ uvedl Fiala.

„Končí žerty, protože když se vláda nevzbudí, tak po ní zůstane jen hromada řečí, ale ani jedna podstatná reforma a za námi budou ztracené roky,“ dále uvedl předseda ODS. Dodal, že bude chtít slyšet konkrétní termíny chystaných kroků a jasné odpovědi.

Dotace pro Agrofert

Šéf Pirátů Ivan Bartoš apeloval na zveřejnění výsledků unijního auditu ohledně dotací pro Babišovu bývalou společnost Agrofert. Piráti tento týden ve sněmovně neúspěšně navrhovali, aby požádala Evropskou komisi o zveřejnění výsledků auditu do poloviny května, tedy ještě před volbami do Evropského parlamentu. Mluvit by se o tom mělo znovu. „Aby občané věděli, jestli premiér Babiš je tak čistý, jak celou dobu tvrdí,“ konstatoval Bartoš.

„Střet zájmů premiéra Babiše je v souvislosti s včerejším vysíláním německé veřejnoprávní televize problém, který dávno přesáhl hranice České republiky,“ dodal Bartoš.

Třetím tématem probíraným na mimořádné schůzi by měl být rozpočet. „Vláda stojí na místě, je to vláda odkladů, slibů a sliby není schopna plnit,“ konstatoval šéf KDU-ČSL Marek Výborný. Kritizoval chaotické kroky vlády, chybějící důchodovou reformu nebo neschopnost státu řádně financovat sociální služby.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme