Opozice mimořádnou schůzi neprosadila. Přesto se o aférách mluvilo

Opozice v Poslanecké sněmovně neprosadila program mimořádné schůze. Sociální demokraté chtěli prodiskutovat čtyři body. Nákup vojenských letadel CASA, zakázku VZP na vymáhání pohledávek, zbohatnutí exministra dopravy Aleše Řebíčka a požadavek na odvolání ministra Alexandra Vondry kvůli kauze ProMoPro.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Program schůze ale podle očekávání nepodpořili koaliční poslanci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koalice zamítla požadavek na mimořádnou schůzi PS, informovala reportérka věra Masopustová

Sociální demokraté využili prostor před hlasováním o programu. Došlo i na včerejší fackovací incident ministra financí Miroslava Kalouska, kterého ČSSD vyzvala k odstoupení.

Pak už se koalice s opozicí vzájemně obviňovaly z nejrůznějších kauz a toho, kdo plýtvá více ze státních peněz. Například ke zbohatnutí exministra dopravy Aleše Řebíčka, připomněl premiér Petr Nečas obchodnické dovednosti jejich bývalého předsedy Stanislav Grosse.

Nakonec se debata vedla přes 2 hodiny, i když se vlastní mimořádná schůze sněmovny nekonala.

Ubírání vážnosti

ČSSD chtěla prodiskutovat 2 kauzy s nimiž pojí podezření z korupce - smlouvy státu s firmou ProMoPro z doby českého předsednictví v unii a nákupu dopravních letounů Casa. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil oba případy za "silně zapáchající pozůstatky Topolánkovy vlády". Vládní koalice ale odmítla zabývat se těmito kauzami ve sněmovně, protože je to věc, kterou by se měly zabývat orgány činné v trestním řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ve sněmovně zhodnotil v Ozvěnách dne komentátor ČRo Petr Nováček

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček ale naznačil, že mnozí sociální demokraté těmto orgánům nevěří , a proto se tímto způsobem obrací přímo na veřejnost. „Ale podle mého soudu je to spíše propagandistická záležitost.“

Premiér Petr Nečas rozhodl odrážet dnes ve sněmovně útoky poukazem na podezřelé privatizační obchody z let, kdy vládla sociální demokracie.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

„Jak za vládami v čele s ODS, tak v čele s ČSSD, jsou temné případy, kdy šlo velmi pravděpodobně o miliardy, jež kamsi zmizely,“ připomněl Petr Nováček.

„Kdyby orgány činné v trestném řízení byly skutečně činné, kdyby efektivně pracovaly, nemuselo by docházet k takovýmto neužitečným setkáním Poslanecké sněmovny. Sněmovna by ze sebe nemusela dělat ochotnický sbor a ubírat si ze své vážnosti,“ zdůraznil komentátor Petr Nováček.

Kauzy

Ve Světě o jedné se reportérka Milada Richterová vrátila klauzám, které chtěla ČSSD na mimořádné schůzi probrat. Pokud jde o nákup čtyř zmíněných dopravních letounů pro armádu, ten bývá označovaný za předražený, ministerstvo obrany je pořídilo bez výběrového řízení. Letouny navíc nesplňovaly požadavky na dostatečnou ochranu a dosud neprošly uživatelskými zkouškami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ve sněmovně přiblížila ve Světě o jedné také zpravodajka Milada Richterová

Problém pak vidí opoziční sociální demokraté i v zakázce Všeobecné zdravotní pojišťovny za 108 milionů na dodání počítačového programu na odhalování dlužníků. Tu vyhrála advokátní kancelář, v níž má podíl bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

V případě ministra obrany Alexandra Vondry zase ČSSD poukazuje na to, že premiér a předseda ODS Petr Nečas dosud nevyhověl červnové žádosti sněmovny o jeho odvolání. Usnesení ale nebylo pro předsedu vlády závazné.

A u exministra dopravy Aleše Řebíčka, který na sebe upozornil v poslední době nákupem fotbalového klubu Slavia Praha, zas upozorňují sociální demokraté na jeho údajně podivné zbohatnutí. Exministr spoluvlastnil firmu Viamont, která prý v době jeho působení ve vládě tehdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka získala od státu miliardové zakázky.

Diskuze je v zájmu všech

„Korupcí by se samozřejmě Poslanecká sněmovna zabývat měla, protože to je téma v naší společnosti opravdu velmi naléhavé a mělo by být politicky řešeno. Otázka, jaká je forma, závisí na tom, jak jsou nastavena pravidla ve sněmovně,“ myslí si Jan Winter z katedry teorie práva na pražské Právnické fakultě.

Dodává, že v rámci současných pravidel, kdy opozice nemá dostatečný prostor k nastolení důležitých témat, by bylo rozumné, aby spolu vládní a opoziční strany více jednaly a shodly se alespoň na méně útočných bodech programu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Winter z pražské Právnické fakulty se zamýšlí, zda by se sněmovna měla zabývat korupcí

„Je skutečně v zájmu všech, aby se o těchto otázkách diskutovalo i na půdě Parlamentu.“

Zároveň chápe, že opoziční poslanci využili příležitosti dané jednacím řádem, aby se o tématu mluvilo alespoň v nerovnoprávné debatě, do které ovšem mohou zasahovat jen poslanci s přednostním právem hovořit z titulu své funkce.

Vládní představitelé sice říkají, že podezřením na korupci se má zabývat policie a státní zástupci a nikoliv Parlament, Winter má ale jiný názor:

„Je to nejenom na řešení konkrétních případů korupce, které ať samozřejmě vyšetřují orgány činné v trestním řízení, ale je to i na systémové změny, které se mají diskutovat v Parlamentu. A tím, že jsou to leckdy politicky ožehavé kauzy, se domnívám, že by to stálo i za zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny.“

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme