Opozice nesouhlasí se sjednocením DPH na 20 procent
Komunisté a sociální demokraté jsou proti návrhu na sjednocení daně z přidané hodnoty na 20 procentech, jak to v návaznosti na penzijní reformu předpokládá vládní koalice. Snížená sazba by zůstala jen u vybraných základních potravin. Pro KSČM je návrh reformy nepřijatelný.
Sociální demokraté mají výhrady k vyvádění finančních prostředků určených na penze do soukromých fondů, vítají ale, že spoření by bylo nepovinné. Stejně jako komunistům jim ale vadí sjednocení sazby DPH na 20 procentech, protože to může vést ke zdražení řady položek.
Pro sociální demokraty je to nepřijatelný krok a chtějí některé položky zachovat v nižší sazbě, například potraviny. Nejsilnější opoziční strana ale čeká, že ji vládní strany k jednání o penzijní reformě přizvou.
Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek návrh penzijní reformy komentoval na Rádiu Česko
Ekonomický expert ČSSD a stínový ministr financí Jan Mládek považuje jednotnou sazbu daně z přidané hodnoty chvíli ‚za téměř zločinný akt‘, jak řekl na Rádiu Česko.
„Nižší sazbu používají nízkopříjmové rodiny; ty, co mají příjmy vyšší, už větší část své spotřeby stejně platí 20 procenty. A nejlépe jsou na tom podnikatelé, kteří jsou schopni nemalou část DPH jaksi utratit pro potřeby svých firem, čili vlastně DPH neplatí vůbec.“
„Takže tenhleten nápad je přehrnování nákladů důchodové reformy na nejchudší, což je naprosto ve stylu stávající vlády,“ tvrdí Mládek. Slibovanou kompenzaci zvýšení sazby DPH novými sociálními dávkami a jednorázovým zvýšením starobních důchodů považuje za nevěrohodnou.
„Kdyby to navrhovala sociálně demokratická vláda, tak by to bylo věrohodné. Od nich to věrohodné nebude, protože oni to tenhle rok nízkopříjmovým skupinám dají, a příští rok jim to seberou, protože řeknou, že se na to plýtvá příliš mnoho peněz,“ poznamenal Mládek na adresu vládní koalice.
Ekonom Pavel Kohout, poradce Věcí veřejných pro otázky důchodové reformy, se v Ozvěnách dne Radiožurnálu vyjádřil k tomu, jak se zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty dotkne peněženek Čechů.
„Jsou různé propočty, podle toho, jaké rodiny a jaké příjmové skupiny máme na mysli. Vesměs ten celkový průměr je, že to bude plus minus kolem jednoho a kousek procenta v jednorázové inflaci a že se bude jednat řádově o nějaké stokoruny měsíčně, plus minus.“