‚Kšeftoval s bezpečností země.‘ Opozice vyzvala Hamáčka kvůli cestě do Moskvy k rezignaci

Výzvy k omluvě, vysvětlení i k demisi. Tak reagují zástupci opozice na tvrzení serveru Seznam Zprávy, že ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl při plánované cestě do Moskvy zamlčet informace o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 za dodávky vakcíny Sputnik V. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro deník Právo uvedl, že se o schůzce dozvěděl až z médií.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš uvedl, že o schůzce na ministerstvu vnitra k Hamáčkově cestě do Moskvy nevěděl | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Hamáček: Žádného výměnného obchodu jsem se neúčastnil, šlo o zajištění bezpečnosti Česka

Číst článek

„Podle všeho chtěl Jan Hamáček vyměnit bezpečnost země, dva lidské životy a miliardovou škodu za neschválenou vakcínu, o které Rusko prokazatelně lže a slouží jako nástroj hybridní války. Pokud o tomhle věděl premiér – musí podat demisi. Pokud o tomhle nevěděl – musí podat demisi,“ uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Odstoupení ministra vnitra Jana Hamáčka zase požaduje šéf ODS Petr Fiala. 

„Ministr vnitra chce vykšeftovat bezpečnost země a zahlazení teroristického útoku za nějaké pochybné vakcíny. To je jak příběh z nějaké rozvojové země řízené dobrodruhy, ne ze suverénní demokratické země uprostřed Evropy,“ napsal Fiala.

Je to nekonečná série přešlapů, selhání, střetů zájmů a teď navíc i podezření z ohrožení suverenity a bezpečnosti naší země. Vážně si někdo myslí, že Babišova vláda má škodit naší zemi další měsíce? Je potřeba to skončit co nejdříve.

09:35 – 04. 05. 2021

3 239

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan vyzval ke svolání Komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství, kterou vede. Zařazení tématu Hamáčkovy cesty navrhuje spolu s Piráty také na program bezpečnostního výboru.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš pak žádá vysvětlení okolností schůzky na ministerstvu vnitra z 15. dubna. Té se měli podle serveru Seznam Zprávy zúčastnit kromě Hamáčka velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar.

„Je zásadní, aby všichni aktéři této schůzky (a to zejména z bezpečnostních služeb) vysvětlili její okolnosti na bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny,“ napsal na twitter Bartoš.

Chtěl vyměnit Hamáček milion dávek Sputniku V za mlčení o Vrběticích? ‚Lež a spekulace,‘ reaguje ministr

Číst článek

‚O schůzce nevím‘

O údajném Hamáčkově plánu a schůzce na ministerstvu vnitra nevěděl podle svých slov ani předseda vlády Andrej Babiš (ANO). „O žádné schůzce nevím, dozvěděl jsem se o tom z médií. Podle mě je dobře, že se cesta neuskutečnila,“ řekl premiér Právu.

Tvrzení serveru Seznam Zprávy odmítl i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), který byl před jmenováním členem vlády Hamáčkovým náměstkem na vnitru. „To, co napsal Janek Kroupa o údajném plánu ministra Hamáčka, je naprostý nesmysl, lež a neprofesionální novinařina,“ sdělil Kulhánek ČTK.

Bývalý šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) v reakci na zprávu poznamenal, že „chápe, proč s ním ‚operace Vrbětice‘ nešla“. „Úkolem ministra není hrát ‚zpravodajské hry‘ na twitteru. Tohle není dobrý signál pro spojence, které žádáme o solidaritu. Jsem rád, že Jan Hamáček potvrdil, že info od tajných služeb měl delší dobu,“ uvedl Petříček.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme