Špatná komunikace, absence podpory, absolutní nesoudnost. Opozice reaguje na nové kroky vlády

Série vládních jednání s tripartitou, opozicí i mezi samotnými ministry vyvrcholila v pondělí večerní tiskovou konferencí, na níž premiér Andrej Babiš (ANO) společně s ministry zdravotnictví, vnitra a školství představil zpřísnění dosavadních epidemických opatření. Vládní kroky, společně například i s formou komunikace, však vyvolaly mezi opozičními stranami hlasité kritické reakce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozice kritizovala nepřipravenost vlády, komunikaci i absenci plánu na pomoc restauracím a kultuře | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nová opatření, která se dotknou chodu restaurací či škol, oznámil nejdříve ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na svém twitteru a později na tiskové konferenci společně s ostatními představiteli kabinetu.

„Vláda, která není schopna včas jednoznačně informovat své občany, je nebude schopna ochránit,“ reagoval již na samotnou formu oznámení šéf ODS Petr Fiala. Na twitteru také uvedl, že na úterý svolá mimořádné předsednictvo ODS.

Z tábora TOP 09 zněl po vládní tiskové konference především apel na dodržování přijatých opatření. Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová pak směřovala kritiku především k tomu, že premiér nepředstavil žádný konkrétní plán na kompenzace pro restaurace a kulturu. „Takhle vláda likviduje živobytí občanů,“ napsala na twitter.

Poslanec a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pak kromě absence podpůrných programů pro pohostinská zařízení směřoval výtky i ke konání oslav 28. října na Pražském hradě. „Pokud to Zeman s Babišem udělají, znovu lidem oznámí, že pro ně samotné pravidla neplatí,“ napsal na twitter.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan měl výhrady především k vystupování premiéra Andreje Babiše. „Je to, prosím, bizarní PR, absolutní nesoudnost, rozběhnutá psychická nemoc? Tohle musí skončit!“

Podcenění příprav

Opoziční představitelé však poukazovali také na to, že se vláda během léta nedokázala na podzimní vlnu epidemie připravit. „V této situaci jsme nemuseli být a opatření, která teď budeme muset přijmout, nemusela být tak drastická,“ napsal šéf lidovců Marian Jurečka. Premiér dle jeho názoru chyboval především v tom, že vstupoval do návrhu ministerstva zdravotnictví nebo nenaslouchal opozici. Babiš by se podle něj měl veřejnosti omluvit.

Poslankyně Olga Richterová (Piráti) také poukazovala na podcenění příprav během léta. „V květnu jsem ve sněmovně říkala, že OKD je zkouška na 2. vlnu,“ uvedla Richterová. Plošná opatření nazvala „výmluvným nevýsledkem“.

Předseda SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura pak varuje před sociální a finanční krizí jako důsledkem dalšího zpřísnění opatření. „Vláda přivedla zemi na pokraj ekonomické katastrofy,“ napsal na sociálních sítích.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme