Opozice se popáté pokouší vyslovit nedůvěru vládě

Nezařazený poslanec Juraj Raninec dnes ve sněmovně nebude hlasovat pro návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Řekl to v České televizi. Šance kabinetu, že odolá dalšímu pokusu opozice o sesazení, tak roste. I lidovecký poslanec Ludvík Hovorka bude hlasovat proti návrhu na vyslovení nedůvěry. Po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL to potvrdil jeho předseda Pavel Severa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cedule Poslanecká sněmovna

Cedule Poslanecká sněmovna | Foto: Marián Vojtek

Pokud by padla vláda, měly by předčasné volby následovat hned v létě. Takový postup chce v dnešním případě neúspěchu kabinetu prosazovat ODS. Topolánek předpokládá, že by ho prezident pověřil sestavením nové vlády. Úřednickou vládu ODS nepodpoří. Podle premiéra si sociální demokraté nevybrali na hlasování o nedůvěře nejvhodnější dobu.

K tomu, aby opozice sesadila vládu premiéra Mirka Topolánka, potřebuje minimálně 101 hlasů ve sněmovně. ČSSD, která hlasování o nedůvěře vyvolala, nemá ve sněmovně potřebnou většinu. Premiér Mirek Topolánek se ještě před hlasováním chce sejít se dvěma bývalými poslankyněmi za Stranu Zelených Jakubkovou a Zubovou. Ani ony neřekly jasně, zda vládu podpoří nebo ne.

Lidovci zas stále nevědí, jak bude dnes odpoledne hlasovat jejich poslanec Ludvík Hovorka. Teď právě o věci jedná¨poslanecký klub KDU-ČSL. Ludvík Hovorka před jednáním zopakoval, že bude chtít od premiéra slyšet záruky zejména týkající se zdravotnických zákonů. Nezařazený poslanec Juraj Raninec nebude hlasovat pro návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Řekl to České televizi.

Proti vládě by mohli hlasovat zbývající rebelové v ODS. Poslanec Vlastimil Tlustý naznačil, že by se spolu s dalšími rebely z řad Občanských demokratů - Janem Schwippelem a Jurajem Ranincem - mohli připojit k opozici a vyslovit nedůvěru koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka. Tlustý v České televizi řekl, že "pohár přetekl" a teď jsou zřetelnější důvody pro to, aby se vláda podle něj "netrápila". Místopředseda ODS David Vodrážka v České televizi vyzval rebely k odpovědnosti, podle něj je teď důležitější soustředit se na řešení krize.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř Radiožurnálu dnes v Ranním interview Radiožurnálu řekl, že je nepřijatelné, aby nový kabinet v takovém případě sestavoval někdo jiný než Mirek Topolánek. Nezařazený poslanec Jan Schwippel, u kterého dosud není jisté, jak bude hlasovat, by naopak chtěl, aby nový kabinet sestavoval jiný politik ODS než Topolánek.

Jestliže vláda v úterý nepřežije hlasování o nedůvěře, bude ODS usilovat o předčasné volby. Premiér Mirek Topolánek to řekl v pondělí na mimořádné tiskové konferenci ODS. V případě, že kabinet padne, Topolánek očekává, že prezident Václav Klaus sestavením nového kabinetu pověří předsedu nejsilnější strany.

Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach vidí v případě pádu vlády jediné řešení v předčasných volbách: "Myslím, že to je realistický přístup vlády s vědomím toho, že skutečně asi je možnost vyslovení nedůvěry vládě. Je jen škoda, že vláda v této situaci, kdy ztrácí většinovou podporu v parlamentu, to nepoloží sama a nehledá skutečně rychlé řešení k předčasným volbám."

Důvodem pro hlasování o nedůvěře vlády je kauza kolem bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa, která je pro sociální demokracii důvodem pro první hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví Radě Evropské unie. Informace o případu považuje sociální demokracie za závažné a odporující demokratickým praktikám.

Pokud dolní komora parlamentu vysloví nedůvěru vládě, oznámí to předseda sněmovny prezidentu republiky. V takovém případě vláda podle ústavy podá demisi a prezident ji přijme. Vláda premiéra Mirka Topolánkova ustála ve sněmovně už čtyři pokusy o vyslovení nedůvěry, naposledy loni v říjnu.

K tématu si přečtěte také:
Po případném pádu vlády chce ODS volby už v létě
Poslanec Tlustý: Rebelové z ODS by mohli v úterý hlasovat proti vládě
J. Raninec pro Radiožurnál: Dnes bych vládu nepotopil
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf
Premiér Topolánek přiznal, že chtěl pomoc pro bývalého sociálního demokrata Wolfa
Zelení vyzvali k odvolání nejvyšší žalobkyně Vesecké
Zubová s Jakubkovou jednaly proti vlastní straně, tvrdí šéf zelených Bursík
Zelení vyloučili čtyři stranické kritiky
Tlustý v Radiožurnálu: Informací z Krakatice se nebojím
Martin Bursík pohrozil odchodem z koalice
Topolánkova vláda doznala změn, prezident jmenoval nové ministry
Z klubu ODS odchází už druhý poslanec - Jan Schwippel
Rebelující poslanec Raninec opustil klub ODS
Vláda přežila čtvrté hlasování o nedůvěře

Milan Kopp, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme