Opozice se popáté pokusí svrhnout vládu. Kvůli Klausově amnestii

Vláda Petra Nečase bude již popáté čelit pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Sociální demokraté svolali dnešní mimořádnou schůzi sněmovny kvůli novoroční amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus a podepsal premiér. ČSSD kritizuje obsah i rozsah amnestie. Podle ní je extremní a nemá v Česku obdoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012 | Foto: Filip Jandourek

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce je hlasování důležité, ať dopadne jakkoli.

„Je tady 19 nezařazených poslanců. Je tady po tom, co proběhla amnestie, velká bouře na pravicové scéně. A samozřejmě některé z těchto momentů mohou hrát roli v rozhodování jednotlivých poslanců. A přinejmenším takovou, aby bylo jasné, že vláda už nedisponuje 101 hlasem, i kdyby náhodou přežila,“ říká Tejc.

Návrh sociálních demokratů podpoří i Věci veřejné. „Budeme hlasovat pro nedůvěru kabinetu Petra Nečase. Ta schůze je svolaná především kvůli posledním hříchu, a to je amnestie. Nicméně Věci veřejné jsou přesvědčeny, že je zde mnohem více a možná ještě závažnějších důvodů, proč nevyslovit důvěru vládě. Tyto důvody a tyto hříchy hodláme zopakovat na zasedání poslanecké sněmovny,“ potvrzuje šéfka poslaneckého klubu Kateřina Klasnová.

Koaliční partneři avizují soudržnost

Opozice však zřejmě ani tentokrát vzhledem k rozložení sil ve sněmovně zřejmě neuspěje. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda si je jistý, že celý klub bude hlasovat proti návrhu opozice.

„My samozřejmě všichni budeme hlasovat proti vyjádření nedůvěry. Prodloužíme jednání i po devatenácté, jedenadvacáté hodině, abychom to stihli a netrápili se tím ještě v pátek,“ říká. I ostatní koaliční strany avizovaly, že kabinet podrží. Za TOP 09 a Starosty to potvrzuje Stanislav Polčák.

„Pokud opozice takový návrh relevantně vznesla, tak samozřejmě o něm bude hlasováno. Ale myslím si, že je to do jisté míry laciné gesto ze strany opozice, když si je sama vědoma toho, že vláda skutečně o této věci nejednala. Tu kontrasignaci vykonal osobně a jedině sám premiér Petr Nečas,“ vysvětluje.

TOP 09 prosazovala,aby na dnešní jednání přišel obhajovat svoji amnestii i Václav Klaus. Ten to ale už minulý týden odmítl. Amnestie je podle něj naprosto jasná a srozumitelná.

„Je naprosto bezcenné se ji pokoušet nějak znovu a znovu vysvětlovat. Jenom bych jim musel přečíst tu amnestii a dát jim to za domácí úkol, aby si ji oni také v klidu přečetli. Takže o té amnestii diskutovat nemá smysl,“ vyjádřil se a dodal:

„Jestli to někdo používá jako politickou hru proti mně, ale teď i proti dnešní vládě a premiéru Nečasovi, tak v tom já žádným spoluhráčem v této věci pro tyto lidi v žádném případě nebudu.“

Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme