Opozice se znovu pokusí přerušit projednávání církevních restitucí

Bitva o církevní restituce dnes možná na několik měsíců skončí. Opozice se sice bude opět snažit projednávání zákona přerušit, pokud se jí to ale nepovede, mohlo by dojít na závěrečné hlasování. Všechny opoziční strany odmítají finanční vyrovnání státu s církvemi. Ty by měly za nevydaný majetek dostat 59 miliard korun během 30 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel ve Sněžném

Kostel ve Sněžném | Foto: Irena Šarounová

Sociálním demokratům, Věcem veřejným a komunistům už se ale podařilo dosáhnout toho, aby se norma vrácená senátem, k čemuž téměř jistě dojde, znovu projednávala až v září.

Opozici také vadí, že není k dispozici přesný seznam vydávaného majetku. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura to ale vidí jen jako zástupný důvod:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výtky ČSSD k návrhu na restituci církevního majetku objasnil na Rádiu Česko místopředseda strany Lubomír Zaorálek

„Já myslím, že je to z jejich strany licoměrnost. Moc dobře ví, jak je to udělané, jak je to koncipované. A i ten pozměňující návrh, který jsme navrhli a prosadili v ústavně-právním výboru, říká, že každý žadatel, každá církev bude muset prokázat své vlastnictví. A ty údaje jsou opravdu otevřené, do katastru nemovitostí se dostane každý. Takže si myslím, že tohle je zástupný důvod, který oni používají, protože reálně ty restituce samozřejmě nechtějí.“

Kompromis pro všechny

„Samozřejmě že si lze představit celou řadu jiných způsobů vyrovnání s církvemi. Je ale potřeba říci, že to je dohoda 17 církví a náboženských společností a tří koaličních stran, takže je samozřejmě kompromisem, není ideální představou žádného z účastníků této dohody. A ten kompromis už je nutně potřeba uzavřít už jenom proto, že Ústavní soud se jasně vyjádřil, že je potřeba ty majetky vracet. A jsme stále ještě ve státě, kde se respektuje rozhodnutí Ústavního soudu,“ myslí si šéfka strany LIDEM, vicepremiérka Karolína Peake.

„Opozice měla 20 let na to, aby vyjednala s církvemi a náboženskými společnostmi tyto kompromisy. Jestliže dnes předkládají pozměňovací návrh na to, aby de facto nedošlo k oddělení církve od státu, aby církve neměly takzvaně na živobytí, aby nedostaly náhradu i za ty věci, které jim nemohou být vráceny, tak je to snaha církevní restituce naprosto zablokovat a znemožnit,“ dodává šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

ČSSD: Restituce ano, ale jinak

Sociální demokraté odmítají, že by nechtěli církvím zabavený majetek vrátit, nelíbí se jí však finanční vyrovnání za tu část majetku, kterou už nelze vrátit. Podle nich je příliš vysoká a není jasné, jak se k částce dospělo.

„My říkáme, že je třeba řešit otázku odblokování majetku, a jsme pro to, aby se vrátilo to, co je možné vrátit, aby se nemovitosti vrátily. Na druhé straně to, co odmítáme, je to poměrně luxusní finanční vyrovnání, které představuje 60 miliard, po inflaci 90 miliard, které se budou vyplácet 30 let. To je podle nás suma, která neodpovídá, není veřejně obhájená a na kterou stát v tuto chvíli nemá,“ míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Ještě dál jdou v kritice komunisté. Podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika se ze strany státu nejedná o vyrovnání, ale spíš o dar církvím. „Je to dar nejasný, neostrý, neostře vymezený, neexistuje žádný seznam toho majetku. I to ocenění majetku je svého druhu dost podivné ve srovnání s běžným oceněním. No a to úplně nejzásadnější – v době, kdy se téměř všem ostatním kategoriím občanů utahují opasky, tak tady se v podstatě rozdává dar,“ myslí si Kováčik.

Obstrukce skončí, slibuje ČSSD

Sociální demokraté sice končí s obstrukcemi, pokusí se ale znovu projednávání zákona přerušit. Spoléhají na to, že koalice nebude mít dost poslanců. Omezí proto takzvané párování, takže z hlasování nebudou vyřazovat své poslance za například nemocné koaliční zákonodárce.

„Náš cíl byl splněn. My, i kdybychom prodloužili jednání, se nakonec určitě dostaneme k hlasování o vráceném návrhu zákona ze senátu v září. V tomto smyslu nemáme možnost prodloužit jednání už proto, že pokud bychom opakovali tu obstrukci, kterou jsme zvolili v červenci, s velkou pravděpodobností by bylo omezeno řečnické právo na dvakrát deset minut každému poslanci, a tudíž bychom v té obstrukci pokračovat nemohli,“ říká šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme