Opozice ve sněmovně neprosadila neveřejnou debatu o výměně Fajáda za pětici Čechů

Poslanecká sněmovna nebude řešit kauzu údajné výměny Libanonce Alího Fajáda za pět zadržovaných Čechů. Opozici se to nepodařilo prosadit do programu nynější schůze. Neúspěšně také požadovala, aby se poslanci na plénu v neveřejném jednání zabývali i možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu. Koalice opoziční návrh zablokovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

Podle opozice vláda v případu selhala. Celá kauza podle ní ohrožuje bezpečnost českých občanů v zahraničí. Kritikou nešetří například šéf občanských demokratů Petr Fiala.

„To, že v médiích čteme, a potvrzuje to třeba ministr obrany, že byli vyměněni nějací naši občané za lidi podezřelé z terorismu, jaké výkupné bylo poskytnuto za dvě unesené Češky, a další věci, které zjevně unikají z Bezpečnostní rady státu, je něco, co nemůžeme přejít, a co hlavně vystavuje nebezpečí všechny občany České republiky, kteří cestují do zahraničí,“ říká Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opozici se nepodařilo ve sněmovně prosadit neveřejnou debatu o údajné výměně Libanonce za pětici Čechů. Více od redaktorky Jany Čermákové

Podle místopředsedy výboru pro bezpečnost Bronislava Schwarze (ANO) je ale zbytečné projednávat ve sněmovně něco, co se už stalo.

„Pro mě je důležité, že pět našich občanů je doma, že vláda v utajeném režimu to rychle projednala a vzala si tu zodpovědnost na sebe – to znamená zodpovědnost pěti lidských životů, a prostě dopadlo to, jak dopadlo,“ uvedl Schwarz ve vysílání Českého rozhlasu.

ODS dnes taky vyzvala premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku, aby ministra obrany z hnutí ANO Martina Stropnického odvolal. Na to premiér nereagoval. Před poslanci ale řekl, že vláda udělá vše pro to, aby zajistila bezpečnost občanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Selhala vláda v kauze unesených občanů? Diskutovali o tom poslankyně za ODS Jana Černochová a poslanec za ANO Bronislav Schwarz

Postavil se také za ministra spravedlnosti z hnutí ANO Roberta Pelikána, který se rozhodl nevydat Libanonce Alího Fajáda do Spojených států amerických. Ministr podle premiéra postupoval v souladu s českými zákony.

„Jsem přesvědčený o tom, že by to naši partneři měli respektovat, stejně jako my respektujeme jejich rozhodnutí, které oni učiní ve své vlastní jurisdikci, v rámci své vlastní suverenity. Nemám žádné informace ani žádné signály o tom, že by bylo narušeno naše spojenectví nebo spolupráce bezpečnostních složek,“ zdůraznil ve sněmovně Sobotka.

Sobotka by měl podle ODS odvolat Stropnického. Kvůli potvrzení výměny unesených Čechů

Číst článek

Premiér taky řekl, že ve věci údajných úniků informací z Bezpečnostní rady státu už podal Úřad vlády podněty Národnímu bezpečnostnímu úřadu a státnímu zastupitelství, které je mají prověřit.

TOP 09 v reakci na postup koalice iniciovala mimořádnou schůzi sněmovny, která by se únikem těchto informací měla zabývat. Uskuteční se v pátek odpoledne.

ČRo, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme