‚Ruský terorismus‘, hodnotí část opozice nové skutečnosti o Vrběticích. Chce jednat s unií a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území České republiky. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v Evropské unii a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří představitelé opozičních stran (zleva) Jan Bartošek (KDU-ČSL), Martin Kupka (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti)

Někteří představitelé opozičních stran (zleva) Jan Bartošek (KDU-ČSL), Martin Kupka (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti) | Foto: Petr Topič | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Babiš v sobotu večer oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, dodal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl k tomu agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj.

Do výbuchu ve Vrběticích byli podle zjištění BIS zapojeni příslušníci ruské tajné služby, oznámil Babiš

Číst článek

„Premiér i prezident by měli jednat na úrovni Evropské unie a NATO s našimi partnery. Požádat je také o podporu naší reakce vůči Rusku, není to jen teroristický čin vůči ČR, ale také akt vůči členskému státu EU a NATO!“ napsal na twitteru předseda lidovců Marian Jurečka. „Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu,“ uvedl Fiala. Za nový ruský státní terorismus na území České republiky od roku 1968 případ označil europoslanec STAN Stanislav Polčák. V Evropském parlamentu navrhne rezoluci odsuzující násilné postupy Ruska, dodal.

Fiala chce ve sněmovně svolat příslušné výbory a komise. Sněmovní branný výbor plánuje co nejrychleji svolat jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS). „Budeme chtít zařadit projednání jako první bod na úterní jednání sněmovny,“ napsal šéf občanských demokratů. Pokud by požadavku nevyhovělo ANO, ČSSD a KSČM, chce svolat mimořádnou schůzi dolní parlamentní komory, dodal.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš považuje informace o výbuchu ve Vrběticích za alarmující a první reakci vlády minimálně v tuto chvíli za odpovídající. „Předpokládám, že další kroky budou následovat. Pirátští poslanci požadují svolání bezpečnostního výboru sněmovny,“ napsal na twitteru.

Cesta urovnávání sporů

Projednání případu ve sněmovním bezpečnostním výboru ještě do konce dubna požaduje předseda SPD Tomio Okamura. Výbor by měl dostat důkazy pro tak závažná obvinění, řekl. Vyzval vládu, aby jednala s chladnou hlavou. Uvedl také, že příští týden požádá o schůzku ruského velvyslance, aby zjistil jeho stanovisko.

Stopy ruských špionů ve Vrběticích? ‚Objednali se, ale nikdo nepřijel,’ reaguje zástupce firmy

Číst článek

Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa se ČTK zatím nepodařilo kontaktovat. Místopředseda sněmovního klubu KSČM Leo Luzar České televizi řekl, že zástupci vlády hovořili o důvodném podezření. „Mě překvapilo, že nebylo řečeno nic konkrétního. Nebyla řečena další fakta, která asi by měla být řečena,“ uvedl. Podle něj je proto nutné počkat na podrobnosti. „A doufám, že se je dozvíme,“ řekl ČT. Uvedl také mimo jiné, že lituje obětí při vrbětickém výbuchu. „Eskalace nespěje k ničemu dobrému,“ dodal a přimluvil se za diplomatickou cestu urovnávání sporů.

Jednání v Senátu

Jednat se o případu zřejmě bude také v Senátu. Na nejbližší schůzi jeho zahraničního výboru šéf výboru Pavel Fischer pozval ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a šéfa Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiřího Mazánka. Fischer to uvedl na twitteru.

Babiš by měl okamžitě žádat svolání summitu Evropské unie a jednat o společném postupu, napsala na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Na našem území byli zabiti dva čeští občané a stovky jich musely být evakuovány. To není jen o naší ruské páté koloně, ale i té evropské,“ dodala.

Výhrady k dukovanskému tendru

„Ještě chce někdo Rusko nechat stavět jadernou elektrárnu v ČR?“ napsal na twitteru šéf STAN Vít Rakušan. „Babišova vláda bude muset přehodnotit své postoje a přestat podceňovat bezpečnostní hrozby, ruské firmy se nesmějí podílet na dostavbě Dukovan,“ uvedl Fiala.

Zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích může ovlivnit tendr na dostavbu Dukovan, uvedl Havlíček

Číst článek

Proti zapojení Ruska do dostavby Dukovan se na twitteru vyjádřil i bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Pro Deník N uvedl, že informace o možném ruském zapojení v explozi ve Vrběticích měl už dřív, v sobotu ho tak nepřekvapily. Reakce vlády je podle něj adekvátní. Hamáček k Petříčkovu vyjádření uvedl, že v neděli hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti. „Pokud mi píšete výše uvedená fakta, nemám jinou možnost, než v souvislosti s výrokem pana exministra konat podle zákona,“ napsal Hamáček Deníku N.

Prezident Miloš Zeman byl o případu informován premiérem i vicepremiérem v průběhu dneška, napsal v sobotu večer na twitteru mluvčí Hradu Ovčáček. „Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti,“ dodal. Víc se k podezřením nevyjádřil. Babiš novinářům řekl, že Zeman ve věci vládě vyjádřil absolutní podporu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme