Opozice žádala Drábkův odchod, schůzi k dávkám neprosadila

Sociální demokraté ve sněmovně kritizovali nový systém vyplácení dávek. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) podle nich manažersky selhal a měl by rezignovat. Širší debatu ale koaliční poslanci k tomuto problému nepřipustili, program mimořádné schůze neschválili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociáolních věcí Jaromír Drábek ve sněmovně | Foto: ČTK

Lídři ČSSD citovali na plénu e-maily od zaměstnanců úřadů práce, ve kterých si stěžovali nejen na problémy se softwarem, ale i poměry na pracovišti.

„Kauza úřadu práce, toho, jakým způsobem byl vybrán dodavatel softwaru, jakým způsobem tento software je nefunkční a jaké následky to má nejen pro uživatele dávek a úřady práce jako takové, ale především pro zaměstnance těchto úřadů, to je prostě věc, která tady musela zaznít,“ uvedl předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři školství a práce jsou pod palbou opozice i svých koaličních partnerů. Situaci rozebral ve Stalo se dnes komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

"Myslím, že je čas na změnu. Na změnu na postu ministra práce a sociálních věcí," prohlásil

Ministr Drábek potíže s novým systémem připustil, ale obhajoval ho. Reorganizace vyplácení dávek navíc podle něho znamená miliardovou úsporu a zvýšení komfortu pro klienty.

Drábkův stranický kolega, šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík tvrdí, že každá změna systému sebou přináší drobné problémy.

„Já si myslím, že každý v jakémkoliv zaměstnání, kdo přecházel z jednoho systému do druhého, zvláště u tak složité věci, jako je dva a půl milionu sociálních dávek, tak musí pochopit, že s tím mohou nastat problémy,“ uvedl Gazdík.

Vyplácení dávek na úřadech práce provázely v lednu potíže. Úředníci si stěžovali na to, že systém nefunguje, pracovali často přesčas a také o víkendech. Drábek kvůli problémům odvolal šéfa ministerského odboru informatiky, v centrálním úřadu práce o místo přišli jeho výkonná ředitelka a personální šéf.

Koaliční poslanci zamítli mimořádnou schůzi sněmovny k čerpání evropských peněz

Číst článek

Koaliční poslanci dnes nepřipustili debatu ani o čerpání dotací z evropských fondů. Sociální demokraté chtěli na půdě dolní komory probírat zejména situaci na ministerstvu školství vedeném Josefem Dobešem (Věci veřejné), protože podle nich hrozí, že Česko přijde o 53 miliard korun.

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček připomněl, že kritika jednotlivých ministrů patří k soutěži politických stran, v případě Drábka a Dobeše však svědčí také o rozporech v koalici. Vychází totiž nejenom od opozice, ale i od vládních partnerů.

„Nesmíme se divit, že v situaci, kdy tahle koalice drží pohromadě jenom proto, že si je souzena tím, že za ní neexistuje přijatelná uskutečnitelná náhrada, se permanentně nachází v jakési krizi, která osciluje od krize koaliční důvěry, v závorce nedůvěry, až po krizi faktickou,“ podotkl Nováček.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme