Opozici se nepodařilo vládu svrhnout. Koalice zůstala jednotná

Opozičním poslancům ČSSD a KSČM se nepodařilo svrhnout vládu Petra Nečase. Sociální demokraté hlasování o nedůvěře vládě vyvolali kvůli kauze na ministerstvu životního prostředí. Všichni přítomní koaliční poslanci ale vládu podpořili. Opozice potřebovala ke svržení vlády 101 hlasů. Pro nedůvěru se ale vyslovilo jen 80 poslanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) a premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Hlasování předcházela téměř čtyřhodinová debata zejména opozičních poslanců, kteří se po sobě střídali u řečnického pultíku. Vládě zejména vyčítali to, že její představitelé údajnou korupční kauzu na ministerstvu životního prostředí nijak nevysvětlili.

Podle opozice vláda selhala. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka připomněl, že vláda postavila svůj program na boji proti korupci, dosud ale žádné výsledky nemá. „Ukazuje se, že nemá žádné výsledky, žádné vnitřní protikorupční mechanismy. Kdyby je měla, tak by k tomuto skandálnímu vývoji dojít nemohlo," řekl Sobotka.

Hlasování o nedůvěře vládě:
Celkem hlasovalo 193 poslanců. Pro nedůvěru se vyslovilo 80 opozičních poslanců, proti návrhu hlasovalo 113 poslanců koalice. Opozice pro svržení vlády potřebovala nadpoloviční většinu všech poslanců, tedy 101 hlasů.

Premiér Petr Nečas (ODS) pak ve svém projevu před poslanci připustil, že kauza údajné korupce vládu poškodila. Řekl také, že policie musí případ důsledně vyšetřit. Zdůraznil ale, že si za svým postojem stojí - Libor Michálek, který odhalil možné korupční jednání, se měl nejprve obrátit na policii.

O tom, že celá koalice bude hlasovat jednotně, se představitelé stran dohodli odpoledne na schůzce u prezidenta Václava Klause. ODS a TOP 09 podporu vládě vyjádřily téměř okamžitě, Věci veřejné ale s podporou dlouho váhaly.

Dohodu, ke které koaliční strany došly na Hradě, ovšem zatím nikdo nechtěl zveřejnit. V médiích se už nicméně objevila informace, že jedním z jejích bodů je i rezignace policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Ten by měl údajně složit svou funkci zítra.

Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme