Opozici se podařilo vrátit do hry plošné zrušení zdravotnických poplatků

Plošné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví je stále ve hře. Koalici se ve sněmovně nepodařilo zamítnout ani jeden z návrhů opozice, které se snaží poplatky zrušit. Oba postupují dál a sněmovna se jimi bude zabývat. Opozice už přitom s podobným plánem přišla dřív. Tehdy nakonec prošla kompromisní varianta, kterou dohodla ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví - poplatky

Zdravotnictví - poplatky | Foto: Alena Palečková

Už minule sociální demokracie slibovala, že přijde s úplným zrušením poplatků znovu. Tentokrát to zkusila přes Moravskoslezský kraj a návrh, stejně jako předloha komunistů, jdou zatím sněmovnou dál.

"Je to jedna z těch několika věcí, které trápí občany a na základě kterých nedali důvěru ODS v krajských volbách," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová je i nadále odhodlaná poslancům vysvětlovat, že poplatky fungují. "Teď v době krize můžeme hledat až 10 miliard, pokud zrušíme poplatky, budeme hledat téměř 18 miliard."

Vyloučené nicméně není ani to, že se ještě návrhy postupně změní. Na takový kompromis ale nechce přistoupit komunistická poslankyně Soňa Marková. "Jediná možnost je vrátit se do bodu nula, začít řešit problémy zdravotnictví od samého počátku."

"Ta debata je momentálně velmi obtížná," dodal lidovecký poslanec Jiří Carbol. Úpravy poplatků, které schválili zákonodárci už dříve, přitom začínají platit už zítra. Poplatky u lékaře už například nebudou platit děti do 18 let. Jim a seniorům nad 65 let také klesne roční ochranný limit na poplatky u lékaře a platby za léky z 5000 korun na polovinu.

Související příspěvky:
Kraj zatím nesmí platit za pacienty poplatky v lékárně
Protikrizový plán pro zdravotnictví přijala vláda všemi hlasy
Pojišťovny se chystají rozdávat pokuty kvůli nevybírání poplatků
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme