Opoziční poslanci se obstrukcemi snaží oddálit hlasování o církevních restitucích

Boj o církevní restituce svádí ve sněmovně koalice s opozicí. Už několik hodin se sociální demokraté, komunisté a Věci veřejné snaží dlouhými projevy oddálit konečné hlasování. Vládní poslanci jsou ale na zdržovací taktiku připravení. Prosadili i možnost nočního jednání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ČSSD rozvinuli ve sněmovně transparent vyjadřující jejich nesouhlas s "nespravedlivými církevními restitucemi"

Poslanci ČSSD rozvinuli ve sněmovně transparent vyjadřující jejich nesouhlas s "nespravedlivými církevními restitucemi" | Zdroj: ČTK

Kdy by mohlo na vlastní hlasování dojít, není snadné odhadnout. Podle některých by to mohlo být ve tři ráno, podle jiných by se ale poslanci mohli rozejít ještě před půlnocí.

Záležet bude především na tom, kolik řečníků bude chtít ještě vystoupit. Ve 21 hodin bylo do diskuse přihlášeno ještě pět zástupců Věcí veřejných.

„Teď právě mluví Michal Babák, který velmi pomalu předčítá text z nějaké staré kroniky. Řada cizích slov mu ale dělá problém i vyslovit, což jeho projev ještě víc zdržuje,“ referovala ze sněmovny naše zpravodajka.

Opoziční ČSSD přišla do sněmovny vyzbrojená obřím transparentem s nápisem "STOP nespravedlivým církevním restitucím".

Koalice se s opozicí také zkouší ze vzájemné pozornosti. Po každém projevu totiž přijde hned několik poslanců, kteří navrhují církevní restituce přerušit, a to třeba na rok, do září nebo i na 11 minut. Poslanci pak rychle dobíhají do sálu, aby stihli o takovém návrhu hlasovat.

Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu.

Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Toto finanční vyrovnání ale všechny opoziční strany odmítají.

mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme