Opoziční smlouva bude zřejmě vypovězena dnem voleb

Sociální a občanští demokraté počítají s vypovězením smlouvy o politické stabilitě ke dni voleb. ODS by ukončení opoziční smlouvy ještě před volbami musela spojit s vyjádřením nedůvěry Zemanovu kabinetu. Zatímco Klausova strana by takový krok těsně před volbami nepovažovala za šťastný, Koalice by ho uvítala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Vedení obou stran by podle místopředsedy ODS Petra Nečase už měla začít o ukončení opoziční smlouvy ke dni voleb jednat. Nečas je přesvědčený, že dohoda sociálních a občanských demokratů splnila svou roli, ale po letošních volbách není důvod k tomu, aby opoziční smlouva v jakékoli podobě pokračovala. "Mimojiné i proto, že jsem hluboce přesvědčen o tom, že je třeba po letošních volbách vytvořit silnou většinovou vládu."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach byl prvním ze sociálních demokratů, který nedávno mluvil o tom, že opoziční smlouva už nefunguje. Jemu a podobným hlasům však druhý muž ODS Nečas vzkazuje: "Já považuji tyto výroky za poněkud zbytečně expresivní, protože mimojiné od opoziční smlouvy se odvíjí to, že tato vláda obdržela důvěra poslanecké sněmovny. Pokud nebude opoziční smlouvy, pak by sociální demokracie měla férově nastolit otázku hlasování o důvěře své vládě."

Nyní už ale místopředseda z Lidového domu Škromach vidí osud opoziční smloouvy jinak: "Já myslím, že můžeme dojít ke konstatování, že dnem voleb tato smlouva končí. Toto rozhodnutí musí samozřejmě učinit nejvyšší orgán jedné nebo druhé strany, nebo obou stran."

Ukončení opoziční smlouvy dnem voleb pro Koalici neznamená vůbec nic. Předsedkyně Unie svobody DEU Hana Marvanová to řekla Radiožurnálu s tím, že vypovězení dohody ODS a ČSSD ještě do voleb a následné vyjádření nedůvěry vládě by Koalice podpořila, ale něvěří tomu: "Podle mého názoru k tomu nedojde. Ani ODS ani ČSSD na něčem takovém nemá zájem, takže ta otázka je dál už bezpředmětná."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme