Opoziční smlouva zřejmě skončí s dnem voleb

ČSSD chce jednat s ODS o vypovězení opoziční smlouvy ke dni voleb do sněmovny. Šéf sociální demokracie Vladimír Špidla po sobotním jednání předsednictva strany novinářům řekl, že opoziční smlouva byla nástrojem na jedno použití a o novém uspořádání musejí v polovině června rozhodnout voliči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla | Foto: Jan Rosenauer

Sociální demokraté vypoví s ODS opoziční smlouvu ke dni voleb do sněmovny. Na svém dnešním jednání tak rozhodlo předsednictvo strany. Podle předsedy ČSSD Vladimíra Špidly byl totiž dokument o politické stabilitě určen pouze na toto volební období. "To, co je klíčové, je vyčištění stolu, tak aby bylo nepochybně bez dalších úvah vedlejších zřejmé, že to byl nástroj na jedno použití, pro toto volební období. A rozhodující je to, o čem rozhodnou voliči."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vl. Špidla o konci opoziční smlouvy

Sociální demokracie tak chce podle svého šéfa Vladimíra Špidly dát jasně najevo, že opoziční smlouva vznikla jen na dobu určitou. "Teď vzniká nová politická situace, protože se blíží volby. Ta celková koncepce byla vždy, že smlouva má účinnost v zásadě na toto volební období a protože si myslím, že ke konci volebního období mají být všechny věci vyjasněné a stůl má být vyklizen tak proto navrhneme jednání ke dni voleb."

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová považuje prohlášení ČSSD o vypovězení opoziční smlouvy s ODS k datu voleb za pouhý krok k oklamání voličů: "Jde zřejmě o to, aby voliči si při volbách neuvědomovali, že ČSSD vládla společně s ODS na základě opoziční smlouvy, a zároveň by voliči měli vědět, že i po vypovězení opoziční smlouvy po volbách za 14 dnů může opět ODS a ČSSD další opoziční smlouvu uzavřít."

Pokud chtějí sociální demokraté ukončit opoziční smlouvu, neměli by podle místopředsedy ODS Miroslava Beneše dále vládnout. Beneš se také domnívá, že ČSSD chce mít pouze výhody a nechce mluvit o nevýhodách: "Myslím si, že by od ní bylo seriózní, aby přestala své vládní působení zneužívat pro předvolební kampaň, a pak bychom mohli mluvit o těch nevýhodách, které má. Takhle mi to přijde jako jakýsi podvod na všechny partnery, ale jednání se nebráníme."

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme