Opoziční smlouvu ODS a ČSSD do voleb nezruší

Představitelé ODS a ČSSD se po téměř pětihodinovém jednání v Poslanecké sněmovně shodli na pokračování takzvané opoziční smlouvy až do příštích voleb do Poslanecké sněmovny. Na závěr jednání to oznámili předsedové ODS Václav Klaus a ČSSD Miloš Zeman. Jak ale podotkl Václav Klaus, smlouva ani nadále neznamená otupení opozice ODS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Miloše Zemana zazněly při jednání rozdílné názory, ale tyto rozdíly se strany snažily řešit v zájmu České republiky a ne v zájmu těchto dvou stran. Debata se prý týkala jak státního rozpočtu, tak rozpočtů obecně, dále důchodové reformy a dalších témat.

ČSSD se totiž podle Václava Klause na schůzce zavázala, že do tří měsíců předloží koncepci veřejných financí a do několika týdnů materiál o zásadní reformě důchodového systému. Jednalo se také o překročení zákonem povoleného deficitu státního rozpočtu o 11 miliard korun. Miloš Zeman k tomu vysvětlil, že vláda tuto situaci nebude řešit vydáním státních dluhopisů, ale přesunem části příjmů z tohoto roku do roku lonského. Dalším tématem byl volební zákon.

Strany podle Zemana konstatovaly, že smlouvu příznivě hodnotí ve zprávě Evropská komise i výbor pro přidružení Evropského parlamentu nejen proto, že zajišťuje politickou stabilitu v České republice, ale i proto, že zajišťuje ekonomické oživení a příliv zahraničních investic do země.

Sociální demokraté prý také na schůzce ujistili, že i do budoucna zůstane v platnosti usnesení bohumínského sjezdu, které ČSSD nedovoluje spolupráci s KSČM.

Účastníci se také shodli na podobě návrhu volebního zákona do poslanecké sněmovny. Oběma stranami v parlamentu prosazenou předlohu nedávno odmítl Ústavní soud a nařídil ji přepracovat. Podle premiéra Miloše Zemana vláda nový návrh projedná co nejdříve. Jak zdůraznil, ČSSD i ODS mají zájem na tom, aby se volby konaly v řádném termínu. Nechce sice předbíhat projednání ve vládě i parlamentu, avšak podle jeho slov jsou stanoviska obou stran, pokud jde o strukturu volebního zákona, blízká.

Ze závěrů jednání také vyplývá, že by vláda přibližně za měsíc měla předložit základní teze o důchodové reformě. Podle předsedy ODS Václava Klause předložení koncepce důchodové reformy neznamená, že by názory obou stran na tuto otázku byly shodné. Materiál vlády by měl odpovědět na otázku, zda je šance zahájit reformu nyní, anebo zjištění, že to bude možné až po novém rozložení politických sil po volbách.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme