Opoziční Věci veřejné se mohou ucházet o místo ve vedení sněmovny

Poslance čekají v září hned dvě schůze, teď je přitom řídí jen dva lidé. Podle zákonodárců je tento stav při mnohahodinových schůzích neúnosný, a tak ho politici už v září začnou řešit. Jak zjistil Radiožurnál, o funkci by znovu stály opoziční Věci veřejné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně PS Miroslava Němcová a poslankyně Kateřina Klasnová (VV) při jednání sněmovny.

Předsedkyně PS Miroslava Němcová a poslankyně Kateřina Klasnová (VV) při jednání sněmovny. | Zdroj: ČTK

Podle bývalé místopředsedkyně sněmovny Kateřiny Klasnové vládní strany dávají Věcem veřejným šanci.

„My jsme opoziční stranou, ale máme regulérní klub. Dostala jsem nabídku ze strany ODS i TOP 09, abychom toto zvážili, takže to samozřejmě bereme velmi vážně tuto nabídku. Ne, že bych se vracela já na tuto funkci,“ řekla Radiožurnálu Klasnová.

Po rezignacích Klasnové a Vlasty Parkanové z TOP 09 vede dolní komoru její předsedkyně Miroslava Němcová z ODS a místopředseda za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory politických stran na obsazení funkce místopředsedů PS zjišťovala Milada Richterová

Ten potvrdil, že ČSSD se chystá na jednání o doplnění nejužšího vedení sněmovny s respektem k principu poměrného zastoupení stran v parlamentu.

„Vzhledem k tomu, že sociální demokracie má největší počet poslanců ve sněmovně, tak půjdeme i s představou, že by ČSSD měla mít dva zástupce ve vedení sněmovny. Určitě budeme podporovat poměrné zastoupení a v něm podle toho jak jsou síly, určitě mají nárok na jednoho zástupce ve vedení sněmovny i komunisté,“ uvedl Zaorálek.

Poslanci chtějí vyvolat diskusi o doplnění vedení PS. Schůze teď vedou jen dva lidé

Číst článek

Angažmá komunistů v čele sněmovny je ale naprosto nepřijatelné především pro ODS. Nejsilnější vládní strana chce začít politická jednání o posílení dvoučlenného vedení sněmovny zásadně bez účasti poslanců KSČM.

„Princip poměrného zastoupení nemusí být dodržen. Když jsem nastoupila jako předsedkyně sněmovny, tak jsme ustanovili sněmovnu, která byla bez komunistů ve vedení, a myslím, že je to správné,“ zdůraznila první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Komunisté o místo ve vedení sněmovny zatím podle informací Radiožurnálu ani neusilují. Rozladilo je, že po volbách získala místopředsednické křeslo tehdy nejmenší vládní strana Věci veřejné na úkor jejich mnohem silnější. Podle šéfa klubu Pavla Kováčika teď KSČM nebude tahat za vládní koalici horké kaštany z ohně.

TOP 09 nevylučuje návrat Parkanové

Nového kandidáta má po rezignaci Vlasty Parkanové klub TOP 09 a Starostové. Místopředsedkyně vládní strany Helena Langšádlová ale zatím nevylučuje ani návrat stranické kolegyně, kterou poslanci vydali k trestnímu stíhání v souvislosti s nákupem armádních letadel CASA.

„My čekáme, zda bude staženo obvinění vůči Vlastě Parkanové. Pokud se tak nestane do září, je ve hře pořád pan docent Jiří Oliva, který má podporu poslaneckého klubu. Stačí dovolba, není potřeba nic měnit na stávajících členech,“ řekla Langšádlová.

O uvolněné funkce by měla zájem také strana LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. Podle ní je ale podmínkou vznik vlastního poslaneckého klubu. K tomu jí stále chybí dva poslanci.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme