Oprava D1 by se mohla protáhnout až na 10 let

Až deset let by mohla trvat kompletní oprava nejstarší české dálnice D1. Rekonstrukce nejvytíženější české dálnice má začít v příštím roce, ale opravu může zkomplikovat nedostatek peněz. Radiožurnálu to v úterním Stalo se dnes řekl ředitel Centra dopravního výzkumu Karel Procházka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 a přírodní památka Hadce u Želivky | Foto: Karel Chlumec

"Jak dlouho se bude stavět, záleží na tom, jak se podaří udělat příprava stavby a kolik bude peněz," uvedl Karel Procházka pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stalo se dnes D1-D11.mp3

Z technického hlediska by mohla rekonstrukce trvat čtyři nebo pět let, ale kvůli financím, administrativním přípravám i technickým komplikacím by se podle experta mohla renovace prodloužit na dvojnásobek.

Celkem by se náklady na opravu D1 mohly vyšplhat k osmnácti miliardám korun a podle odborníka je bude těžké alespoň z části pokrýt z fondů Evropské unie. Právě kvůli evropským financím se dávala dříve přednost revitalizaci jiných silnic.

ČTĚTE TAKÉ: Stát stále nemá všechny pozemky pro dostavbu D11

D1 je podle Procházky nejzanedbatelnější česká dálnice, která je místy zastaralá až 15 let.

Alternativou k D1 měla být po dobu její rekonstrukce také rychlostní silnice R35, která má navazovat na dosud nedokončenou dálnici D11 a tvořit severní spojení Čech a Moravy. Výstavba R35 od Hradce Králové byla zahájena v loňském roce a dokončena by podle plánu měla být během roku 2012.

Speciál Martina Veselovského o dostavbě D1: Rekonstrukce D1 se posune o několik měsíců

Oprava D1 bude probíhat vždy ve dvou úsecích najednou a doprava bude svedena na neopravovaný pás.

Pavel Cyprich, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme