Oprava dálnice D1 je v nedohlednu, vyřazené firmy napadly tendr

Jarní začátek rekonstrukce naší nejstarší dálnice D1 je v ohrožení. Tentokrát je problém v odvolání neúspěšných stavebních firem proti výsledkům výběrového řízení. 160kilometrový úsek mezi Prahou a Brnem je přitom v katastrofálním stavu, už deset let je za svou životností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 - stroje | Foto: Pavel Pavlas

Termíny opravy se posouvají už skoro tři čtvrtě roku. Ředitelství silnic a dálnic vybralo vítěze na dva úseky, kteří nabídli nejnižší cenu - zhruba dvoutřetinovou oproti té předpokládané.

V každém tendru přišlo do včerejška jedno odvolání, takže není možné podepsat smlouvy s vítěznými společnostmi. V prvním případě jde o Sdružení firem Colas a Porr a ve druhém o konsorcium OHL ŽS a Alpine Bau.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším zdržení opravy D1 informovala v Odpoledním Radiožurnálu Eva Kézrová

Martina Vápeníková z ŘSD potvrdila, že odvolání firem Eurovia a Habau CZ zdrží celý proces minimálně o 20 pracovních dnů.

„Máme 10 dní na rozhodnutí o vyhovění nebo nevyhovění námitce, poté budou mít obě společnosti 10 dní na rozhodnutí o případném podání návrhu na přezkoumání u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.“

A v tom případě by se odklad protáhl na 45 dnů, tedy do začátku května. Navíc by se mohlo stát, že se celé výběrové řízení zruší a vrátili bychom se v přípravě na rekonstrukci D1 skoro o rok zpátky.

Odklad se týká dvou zhruba osmikilometrových úseků u Větrného Jeníkova a Velké Bíteše, ale pracovat se mělo i na dalších dvou úsecích. Ani tam se pravděpodobně se začátkem stavební sezony opravovat nezačne.

ŘSD dnes rozeslalo zúčastněným firmám výsledky zbývajících dvou tendrů, ale zatím je nechtělo zveřejnit. Už ale ví, že v každém byl jeden účastník vyloučen, takže je téměř stoprocentní, že se odvolá. Opět je tady 15denní lhůta. Ta teď běží i pro výsledek pátého výběrového řízení na úsek Velká Bíteš-Devět Křížů, kde vítěze už známe.

„Vládní komise doporučila u tohoto úseku jako zhotovitele sdružení sestavené společnostmi OHL ŽS a Alpine Bau. Jejich vítězná cenová nabídka byla v celkové výši 382 milionů 218 tisíc 151 korun bez DPH,“ řekla mluvčí ŘSD.

ŘSD vybrala vítěze dvou tendrů na opravy D1 | Foto: ČTK

Igor Maňour, Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme