Oprava hrobů sovětských vojáků v Praze je prý nekvalitní a plná chyb

Oprava národní kulturní památky – pohřebiště sovětských vojáků na pražských Olšanech – je prý nekvalitní. Myslí si to alespoň část ruské komunity v Česku a chce po investorovi, kterým je ruská ambasáda, aby vše napravila. Podle kritiků je po opravě více než čtyř set náhrobků chyba na každém desátém, špatnou kvalitu mají i zlacené nápisy nebo nová zámková dlažba, která nahradila původní kamennou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhrobky na čestném pohřebišti jsou na první pohled vyrobené každý z jiného kamene

Náhrobky na čestném pohřebišti jsou na první pohled vyrobené každý z jiného kamene | Foto: Petr Sehnoutka | Zdroj: Český rozhlas

„Celkový počet chyb, které jsem tady objevil, byl 47. Seznam jsem zaslal na velvyslanectví a oni začali podle tohoto seznamu něco opravovat,“ říká fotograf Vladimir Pomortzeff, který si chyb při opravě kulturní památky všiml náhodou na konci loňského roku.

Jedna z chyb je třeba na náhrobku seržanta Bagirova, kterému skoro sedmdesát let po smrti změnili jméno. „Po poslední opravě toho náhrobku na něm bylo zcela chybné příjmení Bočarov,“ diví se fotograf. Na původním betonovém náhrobku přitom bylo jméno uvedeno správně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chybách při opravě pohřebiště sovětských vojáků informuje reportér Petr Sehnoutka

Dokumentarista sestavil kompletní seznam všech 437 pohřbených vojáků. Zjistil, že chyba je i po velké opravě na každém desátém náhrobku. Problém je ale i v použití různého kamene nebo proti minulosti i několika různých typů písma. A to je často hodně nečitelné.

„V devadesáti procentech případů se nedá přečíst, co je tam přesně napsáno,“ upozorňuje Pomortzeff. Některé náhrobky jsou navíc světlejší než jiné.

Vladimir Pomortzeff ruskou ambasádu upozornil i na to, že se na národní kulturní památce objevila nekvalitní betonová zámková dlažba, která nahradila původní pískovcové bloky. „Výměna dlažby dokonce začala bez konzultace s památkáři. Ti se o tom dozvěděli až v průběhu práce,“ žasne.

Při osvobozování Československa v roce 1945 padlo asi 144 tisíc vojáků sovětské armády. Čestné pohřebiště pro 437 rudoarmějců vzniklo v Praze na Olšanech ještě ten rok. Blízko jsou i hroby československých západních letců, členů Svobodovy armády nebo válečný hřbitov Commonwealthu.

Národní památkový ústav se k věci staví velmi opatrně. V e-mailu pro Český rozhlas jeho zástupci pouze potvrdili, že o problémech vědí.

„Správu pohřebiště vykonává ruská ambasáda a Národní památkový ústav se v tuto chvíli ve spolupráci s odborem památkové péče magistrátu hlavního města Prahy snaží iniciovat jednání na místě samém a vyjednat další postup. Vzhledem k tomu, že vše je aktuálně ve fázi jednání, neradi bychom v tuto chvíli předjímali další vývoj situace a blíže se k věci vyjadřovali,“ stojí ve zprávě.

Jedno z pracovních jednání mělo být právě včera. Jenže zástupce ruské ambasády zaskočilo, že schůzku začali místo úředníků řídit a natáčet ruští novináři.

Zástupci ambasády nakonec z jednání odešli. Její mluvčí Vladimir Fjodorov pak jen řekl, že oprava ještě neskončila, že ambasáda o problémech ví, řeší je a že napravování chyb není kvůli existenci několika různých archivních materiálů jednoduché. Na mikrofon ale hovořit nechtěl.

Petr Sehnoutka, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme