Provoz na pražském Žižkově bude řídit policie. 'Probudili jsme se do dopravního pekla,' říká místostarostka

Dopravu v některých ulicích na pražském Žižkově bude od úterý podle Prahy 3 řídit policie. Žižkovská radnice si stěžuje na kolaps kvůli začínajícím opravám Husitské ulice. Třeba tramvaje a autobusy měly v pondělí až 45minutové zpoždění a v kolonách stála i auta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hustá doprava v Praze | Foto: Filip Jandourek

„V oblasti kolem Táboritské a Ondříčkovy ulice, ale i Seifertovy ulice a dole u křižovatky U Bulhara dnes (v pondělí, pozn. red.) nedocházelo k dodržování zákazu vjezdu. Na ulici Husitská a Koněvova lidé pokračovali až ke sjezdu s Prokopovou, což by už od zítřka nemělo být,“ popsala Radiožurnálu nejproblematičtější místa místostarostka Prahy 3 Lucie Vítkovská z ODS.

Na pražském Žižkově kolabuje kvůli uzavírce Husitské ulice doprava. Opravy budou trvat devět měsíců

Číst článek

'Dopravní peklo'

Podle místostarostky vedení hlavního města nezvládlo přípravu na zahájení opravy Husitské a Technická správa komunikací (TSK) přehlíží dopravní kolaps, který kvůli tomu Žižkov postihl. „Od počátku jsme vedení Prahy i TSK upozorňovali, že uzavírky v Husitské mohou způsobit dopravní kolaps, který zasáhne celý Žižkov. Byli jsme ale ujišťováni, že je ze strany magistrátu i TSK vše řádně připraveno. Dnes jsme se ale probudili do dopravního pekla," uvedla Vítkovská, která se domnívá, že situace je ještě horší než po nedávném uzavření Zenklovy ulice v Praze 8, při jejíž rekonstrukci podle ní magistrát a TSK také selhaly.

Vítkovská také informovala, že radnice Prahy 3 společně s policií zvýší v souvislosti s opravou Husitské dohled a řízení dopravy v přilehlých ulicích. Špatně zaparkovaná auta budou odtažena a upraveno bude značení. Prioritou je pro nás zajistit průjezd tramvají v Seifertově ulici. Auta, která budou provoz blokovat, budou odtažena. Policisté budou řídit dopravu na důležitých křižovatkách," řekla.

'Trochu zpovykaní' Pražané

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v rozhovoru pro server Novinky.cz v sobotu uvedla, že Pražané jsou, co se týče dopravy, trochu zpovykaní". Všechno podle ní není ideální, ale cizinci jsou prý v Praze šťastní, že mají dopravu, jakou mají. Na twitteru pak Krnáčová uvedla, že srovnávala dopravní kolony v Praze s jinými velkými městy. Chápu, že jsou lidé rozčíleni kvůli uzavírkám, a to vyjádření bylo nešťastné. Omlouvám se všem, koho se ten výrok dotkl," napsala.

Zástupci radnice, magistrátu, TSK nebo policie v úterý celou trasu v okolí Husitské projedou, a pokud bude třeba, změní se dopravní značení. Podle Vítkovské je možné, že bude například změněn směr v některých jednosměrkách, v krajním případě bude zakázán vjezd autům do Seifertovy ve směru do centra. Prioritou je MHD, zpoždění tramvají 45 minut je nepřijatelné," zdůraznila.

TSK se chystá rozmístit další značky do větší vzdálenosti od uzavírky, aby tak odvedla tranzitní dopravu z problematické lokality na jiné trasy. Jedná se o nutnou rekonstrukci, která se spolu s rekonstrukcí ulicí Koněvova připravovala několik let. TSK postupovala v souladu s požadavky Prahy 3 a součástí projektové dokumentace byla i architektonická studie rekonstrukce Husitské a Koněvovy, kterou si nechala zpracovat v roce 2016 právě Praha 3," uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Omezení do listopadu

V pondělní ranní dopravní špičce stovky lidí vystupovaly z tramvají a k hlavnímu nádraží šly v dešti pěšky. Dopravní podnik na svém webu uvedl, že tramvaje i autobusy se v Seifertově a navazující Táboritské zpožďují, proto z těchto ulic odklonil některé spoje tramvajové linky 5.

Oprava 670 metrů dlouhého úseku Husitské mezi křižovatkou s Trocnovskou ulicí a Tachovským náměstím má trvat do konce letošního listopadu. Rekonstrukce je rozdělena na tři etapy, do opravovaného úseku mohou pouze chodci. Předpokládané náklady na úpravy Husitské ulice jsou 70 milionů korun.

Lukáš Sapík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme