Národní technické muzeum do konce roku vystavuje opravené koně z Letenského kolotoče

Celkem šest z jednadvaceti koní z Letenského kolotoče je od úterý k vidění v Národním technickém muzeu. V budově budou zrestaurovaná zvířata vystavená minimálně do konce letošního roku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravené koně z Letenského kolotoče jsou k vidění v Národním technickém muzeu na Letné. | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Poté se budou koně přesouvat do našeho depozitáře v Čelákovicích, protože s ohledem na průtahy s výběrovými řízeními se samotná stavba bude opravovat až na jaře 2019,“ řekl mluvčí Národního technického muzea Adam Dušek.

Přímo do kolotoče by se podle vedení muzea měly figurky přesunout zhruba v polovině příštího roku.

Sto dvacet let staré koně opravovali oborníci z různých oborů od konce loňského prosince do letošního července. Restaurátoři všechny figury potáhli pravou koňskou kůží dovezenou z Francie.

Nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě byl postaven na konci 19. století. Od roku 2004 ho vlastní Národní technické muzeum. V roce 1991 se stal chráněnou technickou památkou. Rekonstrukce interiéru byla částečně financována veřejnou sbírkou.

Jessica Lutišanová, Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme