Opravné maturitní zkoušky budou už 15. září

Ministerstvo školství naplánovalo opravné a náhradní zkoušky státních maturit už na 15. září. Chce tak vyjít vstříc těm studentům, kteří se ještě letos hlásí na vysoké školy. Úspěšní maturanti by měli vysvědčení dostat do 26. září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Pozvánku k opravné zkoušce maturanti obdrží ve druhé polovině srpna.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opravném a náhradním termínu státní maturitní zkoušky mluvil na Radiožurnálu Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjištění výsledků vzdělávání CERMAT

„Maturovat bude celkem 20 500 žáků ze zhruba 50 000 zkoušek. Zkoušky musíme rozdělit na ústní a profilové v jedné skupině, druhou budou potom tvořit písemné zkoušky. Ústní a profilové zkoušky se standardně konají na školách, kde žáci studovali, zasáhne to tak všechny školy, které mají alespoň jednoho neúspěšného, či na jaře nepřítomného maturanta,“ říká Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjištění výsledků vzdělávání CERMAT.

Ne všichni ale budou testy psát na své škole. Ministerstvo školství kvůli úsporám vybralo několik spádových škol, někteří studenti tak budou muset na písemnou zkoušku do jiného města.

„Písemné zkoušky se konají na 198 spádových školách po celé republice. Výběr byl tvořen ve spolupráci s krajskými úřady, žáci to nebudou mít dále než 20 kilometrů,“ uvádí Zelený.

„Pokud by to probíhalo na každé škole a byli by tam tři, čtyři žáci, tak už by náklady na vystěhování celé školy a organizační záležitosti způsobovaly velké problémy. Takhle na spádových školách to bude lepší,“ vysvětluje náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Zelený ujišťuje, že zkoušky jsou stejné nebo velmi podobné, jako na jaře, žádná úleva nebo naopak přitvrzení nehrozí.

Velká část fakult potvrdila, že pokud byli žáci přijati a maturitní vysvědčení doloží do 30. září, budou jejich přihlášky akceptovat.

42 žáků uspělo s odvoláním

Žádost o přezkoumání výsledků státních maturit podalo přes 1400 žáků. Přezkum výsledků ukázal, že někteří učitelé známkovali písemné práce moc přísně, 37 procent přezkoumaných prací bylo hodnoceno špatně. Žáci si nejvíce stěžovali na didaktický test, kde ministerstvo vyřídilo kladně 13 žádostí o přezkum výsledků. Maturantům se ale nelíbily ani výsledky písemných prací.

„V případě písemných prací se jednalo o slabě přes 400 žádostí. Nicméně počet, kterým se vyhovělo, byl zhruba třetinový, tedy 150. Samozřejmě čím vyšší je při opravování testu vliv lidského faktoru, tím vyšší bude úspěšnost podání. Reálně na tom ‚vydělalo‘ 42 žáků, kterým se změnilo hodnocení z ‚neuspěl‘ na ‚uspěl‘, maturitu tedy udělali,“ dodává Pavel Zelený, ředitel centra pro přípravu maturit.

Seznam spádových škol bude k dispozici na webu novamaturita.cz. Tyto vybrané školy také dostanou na náklady spojené s pořádáním zkoušek 22 milionů korun.

Klára Bílá, Jan Piroch, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme