Oprýskané zdi a hrozné vzpomínky. Zdena Mašínová navštívila rodinný statek v Lošanech

Zdena Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech na Kolínsku vytvořit důstojný památník svého otce. Kvůli tomu už na začátku července požádala o zahájení dědického řízení. Její návštěvu statku zachytil historik Petr Blažek.

Fotočlánek Lošany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to pro mě dost otřesné, velmi nerada se tam vracím, protože se mi vrací i všechny hrozné vzpomínky na dobu, kdy byl tento majetek vlastně ukradený, a po 60 letech se mi teprve vrací. Je to velice citlivá záležitost pro mě i mé příbuzné,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Zdena Mašínová.

„Máme v úmyslu, pokud bude celá záležitost administrativně vyřízená, udělat tam menší památník osobě mého otce, který byl popraven nacisty, a jde o jeho rodný dům,“ popsala plány s domem.

Zdena Mašínová požádala o dědické řízení. Z rodinného statku chce udělat památník odboje

Číst článek

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát.

Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

Statek může Mašínová dostat zpátky díky březnovému verdiktu kolínského soudu. Ten rozhodl, že Mašín smlouvu podepsal pod nátlakem, a tím ji zneplatnil. Na začátku července Mašínová proto požádala o dědické řízení.

dp, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme