Orla na Žďársku zabil pesticid, zjistily laboratorní rozbory. V této oblasti jde letos o druhý případ

U samice orla mořského uhynulé minulý měsíc na Žďársku prokázaly laboratorní rozbory otravu karbofuranem. Případ prověřuje policie, sdělila ve čtvrtek záchranná stanice Pavlov, která se stará o hendikepovaná zvířata. Jde o letošní druhý případ otravy tímto pesticidem, jímž se ochránci v Pavlově zabývají. Na konci září převzali otrávené káně lesní nalezené rovněž na Žďársku.

Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel mořský při rybolovu

Orel mořský při rybolovu | Foto: Idalia Skalska | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

Káně se podařilo zachránit, uvedl ředitel stanice Zbyšek Karafiát. „Což byl téměř zázrak, protože ve více než 90 procentech případů se takto otrávené zvíře zachránit nepodaří,“ uvedl Karafiát. Káně bylo nalezené poblíž obce Pikárec.

Na Hradecku někdo otrávil orla 12 let zakázaným pesticidem. Zahynula i nevylíhnutá mláďata

Číst článek

Uhynulého orla našla žena 17. listopadu v lese poblíž rybníka Piknůsek u Moravce, když hledala psa. Podle ornitologů samice orla nedaleko tohoto místa hnízdila. Výsledky pitvy a rozborů Státního veterinárního ústavu v Jihlavě prokázaly, že uhynula na otravu karbofuranem, uvedla stanice. Tento jed dřív zemědělci používali k hubení škůdců, ale už je řadu let zakázán.

Odborníci předpokládají, že se podaří dohledat nejvýše desetinu otrávených zvířat. „Mám na starosti celou republiku a do této chvíle jsme letos řešili 25 případů,“ uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká ve zprávě.

Upozornila na to, že jedna návnada dokáže otrávit až čtyři zvířata. „Například otrávené vejce sežere krkavec a uhynulého krkavce zase luňák červený, který na otravu také zajde,“ uvedla.

Orli mořští kdysi z krajiny vymizeli. Letos podle ornitologů na Vysočině úspěšně zahnízdili v sedmi případech a vyvedli 14 mláďat. „Ohrožuje je však těžba kůrovcového dřeva, jestřábi a pravděpodobně nejvíce bohužel lidé,“ uvedl ornitolog Tomáš Kněžíček. Hnízda dohledává a ve spolupráci s krajem domlouvá ochranu orlích hnízdišť s majiteli lesů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme