Česko má prvního odsouzeného za otravu dravců. Muž dostal kvůli usmrcení čtyř ptáků podmínku

Okresní soud ve Strakonicích ve čtvrtek uložil podmínku muži, který otrávil před dvěma lety u Mečichova na Strakonicku dva orly mořské a dva krkavce velké. Rozsudek není pravomocný. Česká společnost ornitologická, která na případ upozornila, označila verdikt za přelomový. „Historicky poprvé byl v Česku někdo odsouzen za trávení divoce žijících ptáků,“ uvedla.

Strakonice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

orel mořský

Orel mořský (archivní foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Soud udělil muži konkrétně 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku. A to za nakládání s volně žijícími zvířaty, přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a týrání zvířat.

Muž v březnu 2019 otrávil dva orly mořské a dva krkavce velké u Mečichova na Strakonicku. O dva měsíce později se u něj při domovní prohlídce našly pesticidy karbofuran a endrin.

Policie odložila vyšetřování otravy čtyř orlů na Klatovsku. Pachatele nevypátrala

Číst článek

Ptáci byli otráveni právě těmito jedy. Držení karbofuranu je v Evropské unii od roku 2008 zakázané pro jeho přílišnou jedovatost.

Česká společnost ornitologická verdikt přivítala. „Ptačí kriminalitou se zabývám přes 20 let a teď jsem se konečně dočkal prvního odsouzeného traviče. Je to nesmírně důležitý signál pro ty, kdo neberou ochranu přírody vážně, že společnost má zájem ji chránit,“ uvedl její ředitel Zdeněk Vermouzek.

Za loňský rok ornitologové zaznamenali 51 nelegálně zabitých ptáků, většinou šlo podle nich o otravy.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme