Organizace Jako doma nabízí veganský catering. Vaří ženy bez domova

V takzvaných veganských restauracích se vaří bez masa, vajec i mléka. Jejich obliba mezi Čechy roste, jídelníček bez živočišných výrobků nabízí už více než 30 podniků v zemi. Prosazuje se i první čistě veganský catering. Rozjela ho organizace Jako doma a kuchařkami jsou výhradně ženy, které skončily na ulici. Díky jídlu, které samy prodávají, se mnohým z nich daří dát si život do pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuchařky bez domova | Foto: Jako doma

Sedmačtyřicetiletá Eva pochází ze severních Čech. Na ulici skončila po smrti přítele a prožila si těžké období.

„O co je žena slabší, tím je to pro ni horší. Já jsem ranař od přírody, takže jsem to měla oproti ostatním hrozně jednoduché,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženám, které skončily na ulici, pomáhá veganský catering. Je pro ně klíčem k návratu do běžného života. Natáčela Eva Rajlichová

To, co Eva uvaří, prodávají bezdomovkyně třeba ve stánku na pražské Náplavce. Příspěvek za jídlo je dobrovolný.

„Přišlo nám důležité, že se tam může najíst každý, ať už je chudý, nebo bohatý,“ říká jedna ze zakladatelek organizace Jako doma Alexandra Doleželová.

Díky cateringu má Eva zase střechu nad hlavou, a to byl její sen. Se svou rodinou se nestýká.

„Tady se se mnou baví jako s člověkem. Nabídli mi práci, popovídat si. Když mám trable, vím, že tady můžu za kýmkoliv přijít,“ uzavírá.

Od září plánují v Jako doma rozjet veganské bistro na Smíchově, což by pro zhruba 30 jejich spolupracovnic znamenalo další vítané vaření navíc.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme