Organizace oznámkovaly vládu za boj proti korupci. Dostala trojku

Za snahu bojovat s korupcí dostal kabinet Petra Nečase od nevládních organizací trojku. Pětice společností dnes vysvědčení předala vicepremiérce Karolíně Peake. Organizacím, jako je Trasparency International nebo Otevřená společnost, nejvíce chybí svobodný přístup k informacím a větší kontrola korupce ve státních institucích a firmách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysvědčení pro vládu příliš pěkné známky neobsahovalo | Zdroj: ČTK

Vládní protikorupční strategie má celkem 53 bodů. Organizace hodnotily jedenáct, které považují za nejdůležitější. Například oddělení úřadů od politiky, svobodný přístup k informacím, transparentnost nebo financování politických stran.

„Pokud budou strany pořád honěny do křeče zvyšovat své volební náklady až do miliardových částek, tak se nemůžeme korupce zbavit,“ řekl ve Stalo se dnes Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti

Vládě prý také chybí jasné priority protikorupční strategie. Podle Kužílka není v boji proti korupci rozhodná, a to je problém.

Nejhorší známku, pětku, vláda obdržela za svobodný přístup k informacím. Kužílek si myslí, že by měla zavést jasnější sankce za porušování zákona a zkrácené soudní lhůty.

„Je potřeba přejít od procesních změn k institucionální změně. To znamená ustavit instituci - tak, jako je to v mnoha zemích - informačního komisaře nebo-li prosazovací instituce, protože to je agenda, kterou resorty ve skutečnosti nejsou schopny ani dohlédnout,“ upozornil.

Věří ale, že se vládní boj s korupcí může do konce volebního období zlepšit. Prý je nastartována řada správných opatření a je tak možné, že se v příštím roce bude dařit vládě potírat korupci lépe.

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme