Organizace Rekonstrukce státu ocenila 11 zákonodárců za protikorupční legislativu

Sdružení Rekonstrukce státu ocenilo osm poslanců a tři senátory, kteří nejvíc přispěli k prosazení protikorupčních zákonů. Ceny dostali třeba poslanec z hnutí ANO Radek Vondráček, šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík nebo předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek

Protikorupční sdružení ocenilo, že se podařilo prosadit nová pravidla pro financování politických stran, povinnost zveřejňovat smlouvy na internetu nebo jsou majetková přiznání politiků dostupná veřejnosti. Některé protikorupční zákony se ale stále prosadit nepodařilo.

„Typicky třeba konečně zákon o státním zastupitelství, který by určoval nějaké lepší mantinely pro nezávislost státních zástupců při vyšetřování. To jsou klíčové zákony. Další zákon, který měl velké ambice, ale nakonec nebyla dostatečná politická vůle, je rozšíření pravomocí Nejvyšší kontrolního úřadu,“ říká Martin Kameník z protikorupční organizace Oživení zapojené do projektu Rekonstrukce státu.

Zahájili jsme dvě správní řízení, oznámil úřad, který sleduje hospodaření politických stran

Číst článek

Hlavní ceny obdrželo pět členů dolní komory, a to místopředsedové Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO a šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík, předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola a Jan Farský ze STAN s Janem Sedláčkem z hnutí ANO.

Rekonstrukce státu dále ocenila poslance Jeronýma Tejce z ČSSD, Víta Kaňkovského z KDU-ČSL a Gabrielu Peckovou z TOP 09. Ze senátorů ceny získali Libor Michálek z Pirátské straby, Jitka Seitlová z KDU-ČSL a Jaroslav Větrovský z hnutí ANO.

Přijetí protikorupčních zákonů podle sdružení naopak nejvíc brzdili poslanci KSČM Vojtěch Filip, Jan Klán a Václav Snopek, Jan Zahradník z ODS nebo Milan Urban z ČSSD.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme