Organizace seniorů odmítají škrty v penzích. Jsou připraveny i protestovat

Seniorské organizace odmítají chystané zmrazení penzí nebo zpomalení jejich růstu, které v rámci úsporných opatření plánuje vláda. Podle nich by to znamenalo další snížení životní úrovně českých penzistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, penzisti | Foto: Filip Jandourek

Pokud kabinet neustoupí, budou důchodci protestovat. Radiožurnálu to potvrdil šéf Rady seniorů Zdeněk Pernes.

„Jako první samozřejmě oslovíme odpovědného ministra práce a sociálních věcí, pak oslovíme odpovědného premiéra a pak budeme organizovat protestní akce seniorské populace.“

„My si myslíme, že je tragická situace, když senioři, kteří tady 40–42 let pracovali a vytvořili nějaké hodnoty, platili si na penze, budou nuceni kvůli neschopnosti anebo agresivitě politiků vycházet do ulic. Nicméně jsme připraveni i toto uskutečnit,“ zdůraznil Pernes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme ve Stalo se dnes mluvili s expertem ČSSD pro sociální politiku Martinem Potůčkem

Ekonomičtí ministři se už v pondělí shodli, že bez škrtů v důchodech a vyšší DPH Česko nebude schopné v příštích letech snižovat schodek státního rozpočtu. O konkrétní podobě úsporných opatření vládní strany budou ale ještě jednat.

Podle Martina Potůčka, experta ČSSD na sociální politiku, mají seniorské organizace pravdu, když říkají, že české penze jsou nižší než evropský průměr.

„To srovnání je skutečně s relativní částkou, kterou jednotlivé evropské země vynakládají na důchody z hrubého domácího produktu. U evropské sedmadvacítky ten podíl činí necelých 12 procent, zatímco u nás je to 8 procent. To znamená, že naši důchodci dostávají z toho, co země vygeneruje, o třetinu méně, než je průměr Evropy.“

„Samozřejmě jsou země, které jsou na tom výrazně lépe, ale těch zemí, které jsou na tom hůře než my, zase tak moc není. Lépe je na tom, uvádí se, Řecko a lépe je na tom například i Polsko,“ poznamenal Potůček ve Stalo se dnes.

mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme