Organizace sester spolu nesouhlasí. Jen jedna podporuje odchod lékařů

S peticí přišly za ministrem Leošem Hegerem také zdravotní sestry. I ony chtějí, aby dal celé dvě miliardy uvolněné z rozpočtu pouze na doktorské platy. Jejich akce „Jsem zdravotní sestra a akci ‚Děkujeme, odcházíme‘ plně podporuji“. „Požadavky lékařů jsou oprávněné,“ tvrdí jedna z organizátorek Lenka Bazalová, sestra ze Slezské nemocnice v Opavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (vlevo) a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr naslouchají vystoupení prezidentky České asociace sester (ČAS) Dany Juráskové. | Zdroj: ČTK

„Jsou to naši partneři v práci. Podpora sester má být deklarována už od začátku. Pokud lékaři odejdou, přijdou o práci i sestry,“ myslí si.

V petici prý je mimo vyjádření podpory akce „Děkujeme, odcházíme“ také vymezení se od prohlášení České asociace sester. Obraceli se na nás řadoví členové, kteří byli rozhořčeni, že se jich nikdo na jejich stanovisko neptal. Je nám jasné, že jde o většinový názor vedení ČAS, protože to na svém sněmu odsouhlasili. Ne všichni se s tím ale ztotožňují,“ vysvětluje Bazalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se zdravotní sestrou Slezské nemocnice Opava Lenkou Bazalovou a Irenou Kouřilovou-Pejznochovou z prezidia ČASu.

Jak dodává, zdaleka ne všechny zdravotní sestry jsou pod ČASem evidovány. „Další část zastupuje i Odborový svaz zdravotnictví sociální péče a většina sester není organizována nikde.“

Podle sestry Lenky Bazalové je prioritou především zajištění dostupnosti péče. „Jako sestry nejsme ve výpovědi, v té jsou lékaři,“ dodává.

ČAS se ale naopak od kampaně „Děkujeme, odcházíme“ distancuje a žádá, aby část peněz dostal i zdravotnický personál.

„Nevím odkud pochází, že někdo má většinový podíl hlasů, ale my jsme zastupovali celou ČAS. Máme mandát k tomu, abychom panu ministrovi předložili třináct bodů, ve kterých máme určité návrhy. S ministrem jsme jednali a naše stanovisko se nemění,“ říká Dana Jurásková, členka prezidia České asociace sester.

Jurásková: Nezapomínejme ve zdravotnictví ani na nelékaře

Jak také konstatuje, dokonce prý s Leošem Hegerem Asociace nemluvila ani o penězích. „Bylo to rozhodnutí pana ministra. Chápeme, že dvě miliardy budou vždycky poměrně malou částkou. Ta, která by odpovídala požadavkům lékařů, by se pohybovala nad třemi miliardami,“ míní Jurásková.

Podle ní Asociace požádala ministra, aby ve svých krocích vůči systému zdravotnictví nezapomínal i na nelékaře.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger připraví změnu platových tabulek lékařů do příštího týdne. Zvýšení mezd o pět až osm tisíc korun se tak promítne přímo do tarifů, jak odboráři požadovali. Podle Hegera by vláda změnu tarifů mohla schválit už ve středu.

Veronika Sedláčková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme