Organizacím pečujícím o potřebné ztěžuje práci přetrvávající finanční nejistota

Organizace, které se starají o potřebné, mají potíže. Ministerstvo sociálních věcí jim letos pošle o 360 milionů korun méně než vloni. Zhoršit se tak může péče o seniory, postižené anebo lidi v nouzi, protože na ni budou chybět peníze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sociální dílně CHRPA Slezské diakonie v Krově

V sociální dílně CHRPA Slezské diakonie v Krově | Foto: CHRPA Krnov

Jednou z organizací, které se škrty dotknou, je i Slezská diakonie. „V letošním roce Slezská diakonie dostala méně z ministerstva práce a sociálních věcí, 20 milionů a 312 tisíc korun,“ říká její ředitelka Zuzana Filipková a pokračuje:

„V minulém týdnu proběhlo jednání s ministryní práce, za všechny orgány jednal ohledně nedostatečných finančních prostředků Jiří Horecký. Doufáme, že ministerstvo ještě ty finanční prostředky doplní. Kdyby se tak nestalo, museli bychom spoustu služeb omezit nebo úplně zrušit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byla ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková

Slezská diakonie má velmi široký rozsah služeb. Provozuje azylové domy pro lidi bez domova, domovy pro lidi se zdravotním postižením, služby pro seniory, poradenství či nízkoprahová zařízení.

„V letošním roce jsou hodně ohroženy domovy pro zdravotním postižením. Méně finančních prostředků mají i poradny, některé stacionáře pro lidi se zdravotním pojištěním, terapeutické dílny, v podstatě všechny služby Slezské diakonie jsou pokráceny zhruba o 20 procent,“ tvrdí Filipková.

Nadějí mohou být finanční prostředky z individuálního projektu, který je financován z evropských peněz. „Jsou víceméně věnovány sociální prevenci, takže jde především o azylové domy a některé programy, jak terapeutické dílny, tak sociální asistence,“ vysvětluje Filipková a dodává:

„Tam ještě čekáme, protože není úplné rozhodnutí, kolik peněz dostaneme, takže tam doufáme, že budeme úspěšní, protože to jsou finance z Evropské unie, že to nějak zvládneme. Ale ten zbytek, tam jsou velké problémy.“

Klokánky chtějí od státu více peněz. Jinak budou muset některá zařízení zavřít

Číst článek

Problémy mají i organizace starající se o děti v ohrožení, třeba Klokánky, které pečují o týrané děti. Nadřízený Fond ohrožených dětí má o třetinu nižší dotace než vloni. Navíc dostává peníze od státu se zpožděním. Podle šéfky fondu Marie Vodičkové je pravděpodobné, že Klokánky své služby omezí.

„Poslední varianta je, že naši lidé by museli jít na nějakou dobu na úřad práce a pracovali by jen jako dobrovolníci. Nemůžeme si dovolit, abychom teď uzavřeli pracovní smlouvy, když nebudeme mít zajištěno, že budeme schopni včas, nebo alespoň 15 dnů od výplatního termínu vyplatit mzdy,“ říká Vodičková.

Hrozí omezování pracovních poměrů

Také Slezská diakonie se v Bruntále stará o děti, které nejsou doma v bezpečí. „V diakonii je ještě jiný problém, který máme každý rok. My máme část zaměstnanců na dobu určitou a ty smlouvy končí v březnu. Problém je v tom, že do března zřejmě nebudou ty informace, jestli jsou další finanční prostředky, nebo ne,“ popisuje Zuzana Filipková.

Podobná situace prý nastala už v minulém roce, kdy diakonii chybělo 40 milionů a do března žádné informace neměla, takže musela omezovat pracovní poměry.

„Já doufám, že v letošním roce ta situace bude lepší a že se to do konce března dozvíme, jak na tom jsme. Protože pokud ne, tak mohou nastat problémy i toho druhu, že budeme zkracovat úvazky a někteří lidé budou muset ukončit pracovní poměry,“ uzavírá ředitelka Slezské diakonie.

Silvie Mikulcová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme