Organizační výbor sněmovny doporučil zúžit program její poslední schůze

Jen dvacet osm bodů a čtyři body voleb by měli poslanci projednat na své poslední předvolební schůzi, která začne 8. září. Na schválení přitom čeká přes 140 zákonů. O výrazném zúžení programu rozhodl organizační výbor sněmovny. V jeho doporučení tak chybí i prioritní vládní návrhy, které chtěl projednat premiér Jan Fischer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka ČR na budově Poslanecké sněmovny

vlajka ČR na budově Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

"Samozřejmě Poslanecká sněmovna se může rozhodnout, že zařadí ještě další body, které jsou v tom zásobníku, který tady od předprázdnin je. To znamená, že jsou tam ještě body k projednání ve třetím čtení, jsou tam body k projednání v prvém a druhém čtení. To znamená, záleží na sněmovně, jak se rozhodne, protože organizační výbor rozhodl tímto způsobem," připomněl Vlček.

Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová k rozhodnutí organizačního výboru zúžit program zářijové schůze dolní komory na 28 bodů a 4 body voleb upřesnila:

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Richterová hovoří s poslanci o rozhodnutí organizačního výboru sněmovny

"Těch 28 bodů znamená zákon vrácené prezidentem republiky, zákony vrácené Senátem a 15 smluv ve druhém čtení. A čtyři volební body. Všechny ostatní zákony organizační výbor nedoporučuje k projednávání Poslanecké sněmovně na této poslední schůzi."

Také další místopředseda sněmovny za KSČM Vojtěch Filip Rádiu Česko potvrdil, že organizační výbor poslanců rozhodl téměř absolutní většinou hlasů o tom, že je třeba řešit jenom reálný program zářijové schůze:

"To znamená ústavní povinnost - vrácené Senátem nebo zamítnuté Senátem nebo prezidentem republiky, potom rozjednané mezinárodní smlouvy a volební body, poté nechť vláda, poslanecké kluby navrhnou rozšíření programu o to, co je ve třetím čtení nebo o to, co chtějí projednat v tzv. zkráceném řízení."

I místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal předpokládá, že se sněmovna ve většině zachová racionálně a projedná jen to co je nezbytně nutné Kasal:

"Zákony vrácené Senátem, případně vrácené, vetované prezidentem republiky. A z nových zákonů jen to, co je potřeba pro řešení kvůli ekonomické krize. Všechno ostatní je přes míru, živná půda pro exhibicionisty."

S redukcí programu zářijové schůze sněmovny i o vládní prioritní návrhy nesouhlasila kromě předsedy sněmovny Vlčka ještě poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques:

"Já jsem se domnívala, že zákony, které jsou v prvním, druhém čtení nemá smysl zařazovat, protože šance na dokončení legislativního procesu nebyly. Ale normy ve zkráceném režimu, především připravené Fischerovou vládou, zařazeny být měly."

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme