Organizační výbor sněmovny doporučil zúžit program její poslední schůze
Jen dvacet osm bodů a čtyři body voleb by měli poslanci projednat na své poslední předvolební schůzi, která začne 8. září. Na schválení přitom čeká přes 140 zákonů. O výrazném zúžení programu rozhodl organizační výbor sněmovny. V jeho doporučení tak chybí i prioritní vládní návrhy, které chtěl projednat premiér Jan Fischer.
"Samozřejmě Poslanecká sněmovna se může rozhodnout, že zařadí ještě další body, které jsou v tom zásobníku, který tady od předprázdnin je. To znamená, že jsou tam ještě body k projednání ve třetím čtení, jsou tam body k projednání v prvém a druhém čtení. To znamená, záleží na sněmovně, jak se rozhodne, protože organizační výbor rozhodl tímto způsobem," připomněl Vlček.
Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová k rozhodnutí organizačního výboru zúžit program zářijové schůze dolní komory na 28 bodů a 4 body voleb upřesnila:
"Těch 28 bodů znamená zákon vrácené prezidentem republiky, zákony vrácené Senátem a 15 smluv ve druhém čtení. A čtyři volební body. Všechny ostatní zákony organizační výbor nedoporučuje k projednávání Poslanecké sněmovně na této poslední schůzi."
Také další místopředseda sněmovny za KSČM Vojtěch Filip Rádiu Česko potvrdil, že organizační výbor poslanců rozhodl téměř absolutní většinou hlasů o tom, že je třeba řešit jenom reálný program zářijové schůze:
"To znamená ústavní povinnost - vrácené Senátem nebo zamítnuté Senátem nebo prezidentem republiky, potom rozjednané mezinárodní smlouvy a volební body, poté nechť vláda, poslanecké kluby navrhnou rozšíření programu o to, co je ve třetím čtení nebo o to, co chtějí projednat v tzv. zkráceném řízení."
I místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal předpokládá, že se sněmovna ve většině zachová racionálně a projedná jen to co je nezbytně nutné Kasal:
"Zákony vrácené Senátem, případně vrácené, vetované prezidentem republiky. A z nových zákonů jen to, co je potřeba pro řešení kvůli ekonomické krize. Všechno ostatní je přes míru, živná půda pro exhibicionisty."
S redukcí programu zářijové schůze sněmovny i o vládní prioritní návrhy nesouhlasila kromě předsedy sněmovny Vlčka ještě poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques:
"Já jsem se domnívala, že zákony, které jsou v prvním, druhém čtení nemá smysl zařazovat, protože šance na dokončení legislativního procesu nebyly. Ale normy ve zkráceném režimu, především připravené Fischerovou vládou, zařazeny být měly."