Organizátor CzechTeku zbaven obvinění

Tachovské státní zastupitelství zrušilo obvinění organizátora CzechTeku Václava Šrouba. Podle něj se nedopustil trestného činu. Případ vrátilo zpátky policii k došetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CzechTek 2005 | Foto: David Němec

Šroub byl obviněn kvůli tomu, že na pozemcích, kde se akce konala, vznikla škoda za 200 až 300 tisíc korun.

Jak Radiožurnálu řekla Šroubova advokátka Klára Slámová, státní zástupce přijal všechny námitky, které proti obvinění vznesla obhajoba: "Ta zásadní námitka, že se nejedná v žádném případě o úmyslný trestný čin, že je tam nedostatečný popis skutku. Samozřejmě jsme rádi, že ta věc takto dopadla."

"Policejní orgán by měl znovu rozhodnou o věci. To znamená buď odložit, a nebo znovu zahájit trestní řízení - to však považuji za málo pravděpodobné, spíše nesmyslné," poznamenala Slámová.

Hlavním problémem je právní klasifikace Šroubova provinění. Poškozování cizí věci je totiž úmyslným trestným činem. Popis skutku v obvinění ukazuje spíše na zavinění z nedbalosti, stojí v rozhodnutí státního zástupce.

Šroub si od firmy Italinvest pronajal na Tachovsku na přelomu července a srpna pozemek, na němž se konala technoparty. Policie ji 30. července násilím ukončila. Zásah hájila tím, že účastníci poškodili i přilehlé pozemky. Policejní těžkooděnci technaře rozehnali za pomoci slzného plynu a vodních děl. Na obou stranách byly desítky zraněných.

Tachovské státní zastupitelství vydalo celkem osm usnesení o zahájení stíhání, v dalších osmi případech vede ještě vyšetřování. Týká se to účastníků technoparty. Policejní zákrok prošetřuje státní zastupitelství v Plzni. Vyšetřování bude trvat ještě nejméně několik týdnů.

Premiér Jiří Paroubek prý akci CzechTek podcenil. Řekl to v neděli v České televizi s tím, že by si dokázal představit takový zákon o shromažďování, který by dal více pravomocí obcím, jichž by se případné velké kulturní akce týkaly. Chyby ale předseda vlády vidí také na straně policie a ministra vnitra Františka Bublana. Šéf resortu chyby připustil.

Paroubek v televizi také uvedl, že vůbec nevěděl, co to CzechTek je a jaké problémy mohou vzniknout. "Já jsem nevěděl, k jakým problémům může dojít. Já jsem to tolik nesledoval," prohlásil Paroubek. Novela zákona o shromažďování by předešla podobným problémům jako při CzechTeku, při kterém premiérovi nejvíce vadila nedostatečná komunikace ze strany ministra vnitra Františka Bublana. Předseda vlády k tomu řekl: "V tom racionálním hodnocení toho, jak celá věc kolem CzechTeku byla odkomunikována, tak myslím, že to je záležitost, kterou jsme podcenili. Ministr vnitra měl celou věc komunikovat už dopředu alespoň v koalici a možná i s lídry."

Za postoj k technoparty a k zásahu policie nedávno kritizoval vládu ve vysílání Českého rozhlasu prezident Václav Klaus. Podle něho se ukazuje, že se na věc nedá dívat černobíle a vláda dělá chybu, že se staví zcela jednoznačně pouze na jednu stranu. "Zarputilé lpění na jednom extrémním názoru, nemůže dopadnout dobře," domnívá se prezident. Podle Klause není možné, aby zásah policie vyšuměl tím, že se odhalí pár příslušníků policie, kteří tvrději zasáhli. Postavit mimo službu čtyři policisty je podle něho falešné řešení: "Převést to na tuto věc, by bylo zbavením se jakékoliv odpovědnosti a ta zodpovědnost je politická, je ministerská, je od vedení policie, ne od toho policisty, který také neví přesně, jak má v té dané chvíli zasáhnout."

Prezident je také přesvědčen, že by se kvůli technoparty neměly měnit zákony. Václav Klaus trvá na tom, že stávající legislativa umožňovala řešit situaci kolem technoparty úplně jinak, než byla řešena.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Hana Hikelová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme