Organizátor mítinku Václava Havla v roce 1969 v Ostravě přišel devětkrát o práci

Radiožurnál vypátral další svědectví o ostravském mítinku z roku 1969, na kterém mluvil ke stovkám lidí Václav Havel. Na dlouhé roky to bylo jeho poslední veřejné vystoupení. Podařilo se nám najít muže, který akci pomáhal organizovat. Čekaly ho za to výslechy na StB a devětkrát ho vyhodili z práce. O vzpomínky pamětníků už projevili zájem badatelé z archivu města Ostravy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel během projevu u kulturního domu NHKG v roce 1969

Václav Havel během projevu u kulturního domu NHKG v roce 1969 | Foto: Akreditovaný archiv ArcelorMittal Ostrava a.s.

Vše tehdy organizovali dělníci z huti, která neslo jméno Klementa Gottwalda. Parta horníků s režimem nesouhlasila a Václavu Havlovi se líbilo, že vzdor proti totalitě nejde jen z pražských intelektuálních kruhů.

„Byl naměkko tím, že je to na Ostravsku, které bylo považováno za baštu nejtvrdších bolševických sil. A proto sem vůbec neměl jet, měli sem jet jiní, a on se nakonec rozhodl a přijel,“ vzpomíná šedovlasý důchodce Stanislav Vystavěl.

Kulturní dům v Ostravě-Zábřehu tehdy obsadili policisté, dovnitř nikoho nepustili a Václav Havel mluvil k davům venku u popelnic. „Bylo tu plno policejních aut a hasiči, připravení to stříkačkami rozehnat,“ vypráví Vystavěl, který akci pomáhal organizovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínku pamětníka natočila pro Dopolední Radiožurnál Andrea Čánová

Za nějaký čas si pro Stanislava Vystavěla přijeli do huti estébáci. Nestydí se za to, že si tehdy kolegovi řekl o prášek na uklidnění. „Rozklepal jsem se, protože jsem věděl, co dokáží.“ Z Nové huti ho vyhodili, a pak ještě mnohokrát. „Za pět roků jsem měl devět razítek v občanském průkazu: ‚Propuštěn ve zkušební lhůtě'," svěřuje se Vystavěl.

Jeho svědectví je cenné i pro badatele archivu města Ostravy. „O takové vzpomínky bychom stoprocentně měli zájem, protože k roku 1968, 1969 máme samozřejmě úřední dokumenty, ale tyto události zachycují zcela jiným způsobem. Osobní vzpomínky jsou pro toto období nesmírně důležité,“ potvrzuje ředitelka archivu Blažena Przybylová.

‚Kde se něco dělo, byl Kubala'

Dosud neprobádaná událost tak dostává jasnější kontury, ale jedna věc zůstává záhadou - fotografie z mítinku. V archivu mají z akce několik dobových snímků, ani jeden není podepsán. Po revoluci je někdo přinesl a archiváři si jeho jméno nezapsali. „Najít negativ a doložit, že já jsem ten, kdo fotografie zhotovil, ale to je dost obtížné,“ vysvětluje Przybylová.

Při pátrání po autorovi snímku se mezi pamětníky i historiky často opakovalo jméno fotografa Květoslava Kubaly. „Říká se věta: ‚Kde se něco dělo, byl Kubala‘. Tak si myslím, že u této mohl akce být. Ale ruku do ohně za to nedám,“ říká jeho dcera. Kubala už je však po smrti a jeho dcera přiznává, že v otcově archivu negativů se vyznal jen on sám.

Stanislav Vystavěl je ale přesvědčený, že autorem fotky je právě Květoslav Kubala. „Viděl jsem ho tady s fotoaparátem, který používal,“ popisuje. Jedna z ostravských vzpomínek na Václava Havla tak zřejmě zůstane zahalena tajemstvím.

Andrea Brtníková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme