Organizátoři nepokojů už jsou zřejmě v Praze

Praha očekává příjezd nejradikálnějších odpůrců summitu NATO. Někteří k nám už dorazili, ale podle policie zatím nejsou informace o hrozícím teroristickém útoku. Po Praze se už prý organizátoři demonstrací pohybují. Procházejí se prý jako turisté a pozornost zaměřují především na Kongresové centrum a na městský kamerový systém. Příjezd těch nejradikálnějších - aktivistů hnutí Ya Basta! se očekává 20. listopadu. Na vrcholnou schůzku chce přijet běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Diplomatické zdroje ale soudí, že jde o nežádoucí osobu a česká diplomacie se podle ministra zahraničí Cyrila Svobody proto stále ještě nerozhodla, zda Lukašenkovi udělí vízum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresové centrum

Kongresové centrum | Foto: Jan Rosenauer

Do Prahy přijedou demonstrovat proti summitu NATO i nejradikálnější antimilitarističtí odpůrci. Během zasedání Bezpečnostní rady státu to prohlásil ministr vnitra Stanislav Gross. Podle něj jsou už teď v České republice zástupci těchto organizací a obhlížejí si přípravy na vrcholnou schůzku Aliance. "Mnohem větší starost mi dělá případná nějaká teroristická aktivita než právě ty pouliční problémy. Ale není to tak, že bychom v tuto chvíli měli informaci, že tam a tam má být v souvislosti se summitem NATO spáchán nějaký teroristický čin."

I přesto, že policie nečeká tak razantní protesty jako při zasedání Mezinárodního měnového fondu před dvěma lety, ministr vnitra Stanislav Gross upozorňuje, že do Prahy pomalu přijíždí i nejtvrdší jádra aktivistických organizací. Podle něj zatím zpravodajské služby nemají žádné informace o případném hrozícím teroristickém útoku. "Že chodí nejrůznější informace, které musíme vyhodnocovat, to je pravda. Zatím řada informací, které jsme měli k dispozici, byla po důkladném šetření vyvrácena a nepotvrdila se. Že je řada informací, které se ještě prověřují, to je také pravda."

Po Praze se už podle policejních expertů organizátoři demonstrací pohybují. Procházejí se prý jako turisté a pozornost zaměřují především na Kongresové centrum a na městský kamerový systém. Příjezd těch nejradikálnějších - aktivistů hnutí Ya Basta! se očekává 20. listopadu. Policie jim ale může vstup do České republiky odmítnout, a to i na základě pouhého podezření z následného porušování veřejného pořádku. Podle mluvčí cizinecké a pohraniční policie Kláry Krejčí to umožňuje zákon o pobytu cizinců.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Krejčí: Zákon o pobytu cizinců

Podle paragrafu 9 tohoto zákona je totiž policie oprávněna cizinci odepřít vstup na naše území, pokud panuje důvodné podezření, že by cizinec mohl ohrozit bezpečnost státu, závažným způsobem narušit veřejný pořádek nebo mařit výkon soudních či správních rozhodnutí, zdůraznila Krejčí.

Policie počítá s tím, že se vedle českých aktivistů chystají na pražský summit i anarchisté například ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Dánska, Itálie, Španělska či Spojených států. Masivní příliv demonstrantů z Ruska, Srbska či Ukrajiny se nepředpokládá.

Summit NATO se koná 21. a 22. listopadu. Podle odhadů by se protestů se mohlo zúčastnit až 12 000 lidí. Proti nim nasadí stát stejný počet příslušníků bezpečnostních složek.

Ministerstvo zahraničí stále váhá s udělením víza běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Diplomatické zdroje totiž soudí, že jde o nežádoucí osobu. I když Bělorusko by považovalo záporné rozhodnutí za podkopávání vzájemných vztahů - česká diplomacie se podle ministra zahraničí Cyrila Svobody stále ještě nerozhodla. Svoboda navíc dodává, že jde o výsostný verdikt České republiky a naše vláda dává už dlouhou dobu dostatečně najevo, že Lukašenkův způsob vládnutí odsuzuje. "Náš chargé d´affair byl povolán k ministru zahraničních věcí Běloruska, to je pravda. Stejně tak velvyslanec Běloruska byl povolán k našemu vrchnímu řediteli na našem ministerstvu tady v Černínském paláci a čas rozhodnutí ještě nenastal."

S konáním nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance v Praze souhlasí 58 procent Pražanů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, který na zakázku ministerstva zahraničí zpracovala Škola mezinárodních a veřejných vztahů. Značné množství lidí ale odpovědělo, že se obává pouličních nepokojů. Takový názor byl však ojedinělý v anketě Radiožurnálu, kterou jsme natáčeli v centru Prahy. Většina lidí odpovídala, že se necítí konáním summitu ohrožená.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Šumová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme