Organizované skupiny kradou včelařům úly ve velkém

Včelaři mají čím dál větší problémy se zloději úlů. Právě v tomto období je po kradených včelstvech velká poptávka na černém trhu - hlavně ze strany těch, kteří o své chovy přišli během zimy. Zloděje se ale nedaří dopadnout. Sami včelaři potvrzují, že velkou roli hrají dobře organizované gangy a krádeže přímo na objednávku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

včely | Foto: Stanislav Peleška

Český rozhlas byl u toho, když dlouholetí včelaři museli pálit své úly kvůli včelímu moru. To ale není jediná pohroma.

Jan Kolomý ze Starého Města u Bruntálu má včelínů hodně. Oči pro pláč mu zbyly v poslední době hned třikrát. Zloději naložili úly do auta a zmizeli. Proti tomu je bezmocný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy včelařů se zloději úlů se zajímal reportér Martin Knitl

„Organizované bandy dokážou za noc ukrást celou včelnici, to znamená celé to místo, kde včely chovám,“ říká.

Krade se právě v tomto čase, protože je ideální doba na obnovení včelstev, která nepřežila zimu.

„Pachatele se nepodařilo najít. Našli jsme jen jednoho malého, se kterým jsme si to vyřídili bez orgánů, že nám to prostě vrátil. Ale ty větší, tam se nám to nepodařilo najít,“ přiznává včelař.

Před soudem ještě nikdo neskončil

Pachateli bývají jednotlivci, ale i dobře organizované skupiny, říká Václav Sciskala z Českého svazu včelařů. Policie zatím nikoho nedostala před soud.

„To se ještě opravdu nestalo. Vždycky je to o tom, že po 30 dnech ten člověk dostane zprávu, že pachatel je neznámý. Takže je to opravdu tvrdé, velice smutné, ale žel stává se to,“ dodává Sciskala.

Svaz včelařů sice nabízí peníze těm, kteří najdou u lesa nebo na louce svá místa úplně prázdná, ale o to ani tak nejde, dodává včelař Jan Kolomý. Proto teď každý úl cejchuje speciálním znakem a doufá, že takto zloděje odradí. Nedělá si ovšem iluze, že by to s černým trhem nějak výrazně zacloumalo.

„Všechna včelstva musíme mít povinně centrálně registrována, kde se uvádí GPS souřadnice včetně únikových a přístupových cest, takže kdokoli se do tohoto systému nabourá pomocí mobilu, varování, je tato činnost ulehčena,“ uzavírá Kolomý.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme