Organizovaný zločin ovládal zakázky na ministerstvu obrany

Z nejnovějšího vyšetřování kriminalistů z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality podle serveru iDnes vyplývá, že zakázky na ministerstvu obrany ovlivňoval organizovaný zločin. Celkem je už obviněno 26 vlivných úředníků ministerstva a s nimi spolčených podnikatelů. Manipulovali soutěže o stamilionové stavební zakázky. Jen v Praze bylo ročně na opravy a údržbu armádních budov vyčleněno 300 milionů korun. V celém Česku pak dvě a půl miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Podle bývalého náčelníka generálního štábu armády Jiřího Šedivého je problém v tom, že se nepodařilo vyřešit rozdělení kompetencí v oblasti majetku:

"Takové to soustředění moci do jedněch rukou nebo na jednu úroveň, která na jedné straně vydává nějaké pokyny pro pořizování majetku do armády a na druhé straně ho kontroluje, ale zároveň má i poměrně rozsáhlé výkonné pravomoci v jeho realizaci, to jsou předpoklady pro to, aby se korupční prostředí vytvořilo a později se potom stalo tak rozsáhlou činností, jako se v poslední době zjišťuje."

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek Radiožurnálu řekl, že už podnikli několik kroků, aby do budoucna korupci ve svém úřadu zabránili. Podstatné podle něj je, že v tuto chvíli už nikdo z těch trestně stíhaných osob na ministerstvu obrany nepracuje.

"Do budoucna jsme zavedli jedno důležité preventivní opatření - čím dál více zakázek, a to i stavebních zakázek v hodnotě do 6 milionů, je zadáváno elektronicky, přes elektronické tržiště SEPO. Takže možnost, že by jednotlivec nějakým způsobem ovlivnil to zadávání, je výrazně snížená," doplnil Čírtek.

Jak dále Čírtek uvedl, k rozsáhlé korupci docházelo za vlády sociálnědemokratických ministrů: "Skutečně se nejedná o období ministra Šedivého nebo ministryně Parkanové. Nedá se vyloučit, že ta činnost začala ještě dříve a nedá se dávat do souvislosti s jedním konkrétním vedoucím představitelem ministerstva. Jednalo se o činnost rozsáhlou, která začala na regionální úrovni. Skutečně zde nebyla přímá souvislost až s nějakým vrcholovým vedením resortu."

Petr Medek, Katka Brezovská, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme