Česko má od pátku nový elitní policejní útvar. Zaměří se na boj proti terorismu a kyberkriminalitě

Vedení policie v pátek formálně rozdělilo své elitní detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Vzniká nový útvar, má bojovat proti teroristům a kyberkriminalitě. Naplno by měl začít fungovat od začátku roku 2023.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, ilustrační foto

Vedení policie v pátek formálně rozdělilo své elitní detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Útvar se bude věnovat boji s extremisty, teroristy a útoky v kyberprostředí. Detektivové to dosud dělali pod hlavičkou Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), vysvětlil už dříve policejní prezident Martin Vondrášek:

„NCOZ jako takové zůstává, pouze se z něj vyčleňují dvě sekce z pěti do samostatného útvaru.“

Protimafiánská centrála odložila případ Hamáčkovy cesty do Moskvy. Od závažného zločinu sám upustil

Číst článek

Vedení policie nový útvar pojmenovalo jako Národní centrálu proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Teď bude hledat ředitele a jeho dva náměstky. Ti pak budou mít necelých šest měsíců na to jednotku postavit. Pracovat by v ní mělo asi 150 policistů a sídlit budou v policejním areálu na pražské Zbraslavi.

Podle náměstka policejního prezidenta Tomáše Kubíka bude mít nový útvar lépe reagovat na terorismus a kyberkriminalitu.

„Při vytvoření útvaru jsme se inspirovali v zahraničí, podobnou strukturu mají třeba v Německu nebo Rakousku,“ dodává. Centrála by měla začít fungovat v lednu 2023.

Souhlas Rakušana i Stříže

Změny v elitních policejních útvarech už dřív schválil ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN. Podle policejního vedení s nimi souhlasil i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Protimafiánský útvar se rozdělí. Vznikne nový útvar pro boj s kyberkriminalitou a terorismem

Číst článek

Načasování změn vadí opozičnímu hnutí ANO. Vznik nového útvaru zkritizoval i předseda hnutí Přísaha a bývalý policista Robert Šlachta.

Kriminalisté by měli přejít z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Každý z nich si ale podle policejního prezidenta bude moci vybrat, jestli chce pracovat v novém útvaru, nebo jestli zůstane tam, kde je teď.

NCOZ vyšetřuje nejzávažnější kriminalitu – třeba finanční nebo hospodářskou. Aktuálně tam pracuje asi 760 policistů.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme