Organizovaný zločin v Rusku se mění na obchodní firmy

Ruský organizovaný zločin se mění. Od primitivních kriminálních aktivit typu nájemných vražd se jeho skupiny hlavně v posledním desetiletí přetransformovaly do takzvaných obchodních společností. Ty se snaží svůj zisk zlegalizovat a chtějí působit jako normální firmy. Na konferenci Fórum 2000 vystoupili ruští kriminologové Yakov Gilinský a Yakov Kostjukovský z Ruské akademie věd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně | Foto: Adam Baker, CC BY 2.0

„Organizovaný zločin se změnil především tom, že dřív zločinecké skupiny používaly korupci jako jeden z instrumentů své ochrany proti orgánům státu, tedy hlavně proti bezpečnostním orgánům. Dnes korupce tvoří základní mechanismus fungování organizovaného zločinu,“ řekl kriminolog Yakov Gilinský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruští kriminologové Yakov Gilinský a Yakov Kostjukovský mluví o organizovaném zločinu ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Organizovaný zločin v Rusku se podle něj do jisté míry snaží etablovat svoje členy nebop spolupracovníky v orgánech státní moci a v politických stranách, problém ej ale složitější.

„Politická moc je i spojená s možností většího zisku. Dělá se to tak, že se najde člověk, který není známý zločinec, a ten pak jako politik prosazuje zájmy kriminální skupiny,“ vysvětlil Yakov Gilinský.

Dodal, že Rusko je obrovská země a situace se liší region od regionu – někde se prakticky nic nezměnilo od 90. let, naopak ve velkých městech jako je Moskva už gangsterské časy skončily, i když korupce tam stále žije.

K hlavním činnostem organizovaného zločinu patří podle kriminologa Gilinského drogy, obchodování s lidmi a dnes je populární i obchod s lidskými orgány a samozřejmě se zbraněmi.

Vorové v zakoně mají vliv ve vězení

„V současném organizovaném zločinu můžeme najít kastovní rozdělení. Na velkou politiku velký byznys a mezinárodní byznys. Tam tradiční vorové v zakoně nepronikají, ale stále mají výjimečné psotavení ve vězeňských táborech,“ řekl kriminolog Yakov Kostjukovský.

Vorové v zakoně podle jeho slov v současné době dohlížejí na pořádek ve vězeňských táborech a mají velký vliv na to, aby vězňové dodržovali nastavená pravidla, ale mají i velký ideologický vliv, protože i kriminální svět potřebuje „nové kádry“.

„Z hlediska finančního zisku je ale nejdůležitější rolí vorů ve věznicích organizace byznysu. Udržují kontakty s těmi, co jsou na svobodě. Hledají podnikatele, kteří jsou ochotni tábory materiálně podporovat, a to je výhodné jak pro vězně, tak pro administrativu vězeňských táborů,“ uvedl Yakov Kostjukovský.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme