Organizovaný zločin v Rusku se mění na obchodní firmy

Ruský organizovaný zločin se mění. Od primitivních kriminálních aktivit typu nájemných vražd se jeho skupiny hlavně v posledním desetiletí přetransformovaly do takzvaných obchodních společností. Ty se snaží svůj zisk zlegalizovat a chtějí působit jako normální firmy. Na konferenci Fórum 2000 vystoupili ruští kriminologové Yakov Gilinský a Yakov Kostjukovský z Ruské akademie věd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně | Foto: Adam Baker, CC BY 2.0

„Organizovaný zločin se změnil především tom, že dřív zločinecké skupiny používaly korupci jako jeden z instrumentů své ochrany proti orgánům státu, tedy hlavně proti bezpečnostním orgánům. Dnes korupce tvoří základní mechanismus fungování organizovaného zločinu,“ řekl kriminolog Yakov Gilinský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruští kriminologové Yakov Gilinský a Yakov Kostjukovský mluví o organizovaném zločinu ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Organizovaný zločin v Rusku se podle něj do jisté míry snaží etablovat svoje členy nebop spolupracovníky v orgánech státní moci a v politických stranách, problém ej ale složitější.

„Politická moc je i spojená s možností většího zisku. Dělá se to tak, že se najde člověk, který není známý zločinec, a ten pak jako politik prosazuje zájmy kriminální skupiny,“ vysvětlil Yakov Gilinský.

Dodal, že Rusko je obrovská země a situace se liší region od regionu – někde se prakticky nic nezměnilo od 90. let, naopak ve velkých městech jako je Moskva už gangsterské časy skončily, i když korupce tam stále žije.

K hlavním činnostem organizovaného zločinu patří podle kriminologa Gilinského drogy, obchodování s lidmi a dnes je populární i obchod s lidskými orgány a samozřejmě se zbraněmi.

Vorové v zakoně mají vliv ve vězení

„V současném organizovaném zločinu můžeme najít kastovní rozdělení. Na velkou politiku velký byznys a mezinárodní byznys. Tam tradiční vorové v zakoně nepronikají, ale stále mají výjimečné psotavení ve vězeňských táborech,“ řekl kriminolog Yakov Kostjukovský.

Vorové v zakoně podle jeho slov v současné době dohlížejí na pořádek ve vězeňských táborech a mají velký vliv na to, aby vězňové dodržovali nastavená pravidla, ale mají i velký ideologický vliv, protože i kriminální svět potřebuje „nové kádry“.

„Z hlediska finančního zisku je ale nejdůležitější rolí vorů ve věznicích organizace byznysu. Udržují kontakty s těmi, co jsou na svobodě. Hledají podnikatele, kteří jsou ochotni tábory materiálně podporovat, a to je výhodné jak pro vězně, tak pro administrativu vězeňských táborů,“ uvedl Yakov Kostjukovský.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme