Lesy ČR přišly kvůli Sabine o milion kubíků dřeva. Poškozené stromy bude podnik odklízet do května

Orkán Sabine nadělal začátkem týdne v lesích státního podniku Lesy České republiky škody za 250 až 300 milionů korun. Vítr poničil asi 950 000 metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně 950 000 stromů. Nejvíce vichřicí poničené lesy podnik eviduje v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Plzeňském kraji, řekla ve čtvrtek mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesy České republiky | Foto: Pavel Halla | Zdroj: Český rozhlas

V pondělí podnik, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, odhadoval, že by vichřice mohla zničit asi milion metrů krychlových dřeva. Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Třetí den silného větru: lidé hlásí pojišťovnám škody, nejvíc z jižních a středních Čech

Číst článek

Podnik by chtěl kalamitní dřevo zpracovat do konce května. „Uvolňujeme lesní cesty, opravujeme oplocenky a začali jsme s likvidací polomů v porostech. Přednost bude mít smrkové dříví, částečně ho využijeme k obraně lesa před kůrovcem při jarním rojení,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Do lesa nechodit

Na jihu Čech silný vítr na majetku Lesů ČR poškodil přibližně 355 000 metrů krychlových dříví. Nejpostiženější jsou lesy u Nových Hradů. Na Vysočině budou těžaři odklízet asi 124 000 metrů krychlových kalamitního dřeva a v Plzeňském kraji kolem 120 000 metrů krychlových. „V ostatních regionech jde o desítky tisíc jednotlivě vyvrácených, zlomených nebo nalomených stromů,“ uvedla mluvčí.

Vydání zákazu vstupu do lesů státní podnik neplánuje. „Stále ale platí, že v těchto dnech nedoporučujeme návštěvu lesa,“ upozornil Vojáček.

Advokát Toman: Proč bych si s vámi měl povídat o mých pozemcích v Kersku? Dostaly se k nám náhodou

Číst článek

Orkán Sabine Česko zasáhl v pondělí. Na Sněžce dosáhl vítr v nárazech rychlosti až 198 kilometrů za hodinu, v nížinách měl rychlost v nárazech asi 100 kilometrů za hodinu. Pojišťovny odhadly škody způsobené vichřicí na majetku na stovky milionů korun.

Podnik očekává ztráty

Loňská těžba v lesích Lesů ČR kvůli kůrovcové kalamitě vzrostla o 30 procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových. Necelý milion metrů krychlových zničeného dřeva po orkánu Sabine tak představuje přibližně sedm procent loňské těžby. Samotná těžba kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,71 milionu metrů krychlových. Těžba dřeva poničeného větrem loni dosáhla zhruba 2,42 milionu metrů krychlových.

Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen, se odráží v tom, že podnik ve své strategii počítá do roku 2023 se ztrátovým hospodařením. Za loňský rok by měly být Lesy ČR ve ztrátě na úrovni jedné miliardy korun. Předloni měly zisk 70 milionů korun. Konkrétní hospodářské výsledky za loňský rok podnik zveřejní později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme