‚Nejhorší jsou rybářské vlasce, do kterých se ptáci zamotají.‘ Dobrovolníci uklízí Orlickou přehradu

Desítky dobrovolníků se ve středu pustily do úklidu odpadků z částečně odhaleného dna Orlické přehrady. Hlavní práce se stovkami dobrovolníků jsou plánovány na 15. února.

Orlík nad Vltavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastové i skleněné lahve, zapalovače, ale i kusy nábytku či pneumatiky skrývá běžně voda v přehradě Orlík. Velmi nebezpečné jsou například staré rybářské vlasce. Do nich se zvířata, jako například brodiví ptáci, zamotávají a hynou. Kvůli suchu a snížení hladiny vody jsou teď odpadky viditelnější. Povodí Vltavy a Český svaz ochránců přírody se proto rozhodly je odstranit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úklid orlické přehrady

První úklid už mají za sebou, v sobotu 15. února je naplánován další. S několika stovkami dobrovolníků, kteří se - ekologové doufají - přihlásí. 

Naposledy se kolem břehů a částečně na dně přehrady uklízelo před 16 lety. Tehdy se sebralo asi 22 tun odpadků. „Bylo tam všechno včetně trupů potopených lodí, nábytku i menších věcí,“ poznamenal generální ředitel povodí Vltavy Petr Kubala. 

Právě jím spravovaný státní podnik nechal hladinu přehrady kvůli stavebním pracím upustit. A kvůli nedostatku sněhu na horách do ní další nepřibyla. Od poloviny srpna poklesla hladina o více než osm metrů. 

Vojtěch Šrámek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme