V Orlických horách hořely dva hektary lesa. Povoláni byli i hasiči z Polska

U Olešnice v Orlických horách hořel mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasičům se požár podařilo dostat pod kontrolu po dvou a půl hodinách a zcela zlikvidovat za další dvě hodiny. S požárem bojovalo osm jednotek hasičů z Čech a tři jednotky hasičů z Polska. Hasiči vyhlásili druhý nejnižší stupeň požárního poplachu ze čtyř.

Olešnice v Orlických horách (Aktualizováno: 19:42 20. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní požár (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

„Do nedělního rána ještě bude na požářiště dohlížet jednotka místních hasičů,“ řekla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová.

Požár lesa u Olešnice na ploše zhruba 70 krát 350 metrů dostali hasiči nahlášený po 13:30. „Lokalizace požáru byla asi v 16.00. Hasiči budou na místě ještě asi dvě až tři hodiny. Oheň se dostal i pod povrch do kořenového systému, a vše tak musí prolít vodou,“ uvedla mluvčí po 16.00. Likvidaci požáru hasiči oznámili před 18.00.

Les vzplál v těžko přístupném místě směrem od Olešnice k česko-polským hranicím. Pro dopravu vody k hořícímu lesu si hasiči zřídili tři čerpací stanoviště. „Příčina ohně je v šetření. Požár je bez zranění,“ uvedla mluvčí.

V sobotu odpoledne na východě Čech vzplál les také v Bystrém na Svitavsku. K uhašení asi půl hektaru lesa tam vyrazilo šest jednotek hasičů. „Velitel zásahu nechal zřídit čerpací stanoviště z nedalekého rybníka. Požár se velmi rychle šířil,“ uvedli pardubičtí hasiči na twitteru.

Požár lesa v Bystrém likviduje teď šest jednotek hasičů. Velitel zásahu nechal zřídit čerpací stanoviště z nedalekého rybníka. Hoří asi půl hektaru lesa.Požár se velmi rychle šířil. Velitel zásahu rozdělil místo na dva úseky. Hasiči používají smáčedlo k efektivnějšímu zásahu.

16:53 – 20. 04. 2019

1 4

Meteorologové v sobotu varovali před vznikem požárů v souvislosti s přetrvávajícím suchem. Nízký stupeň nebezpečí platí pro všechny kraje kromě Moravskoslezského. 

Meteorologové ve výstraze doporučují nerozdělávat oheň v lese, nevypalovat trávu a neodhazovat nedopalky. Nárůst nebezpečí vzniku a šíření požárů se očekává v úterý, kdy začne foukat čerstvý jihovýchodní vítr.

Počasí v Česku ovlivňuje slábnoucí tlaková výše nad jižní Skandinávií. Slunečné a suché počasí s nedostatkem srážek v ČR bude pokračovat. Nejvyšší teploty o víkendu vyšplhají na 19 až 23 stupňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme