Ornitologové budou o víkendu sčítat vodní ptactvo

Tento víkend proběhne v Česku další sčítání vodních ptáků. Jako mezinárodní akce má tradici od roku 1967 a účastní se jí více než 100 států pěti kontinentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnízdiště kormoránů | Foto: Pavel Čtyroký

"Sčítání u nás probíhá jak na stojatých vodách, což jsou rybníky, přehrady nebo průmyslové nádrže, tak na tekoucích vodách, jako jsou řeky, potoky, a to po celém území republiky. Řeky a potoky máme rozdělené na jednotlivé úseky například pomocí mostů," vysvětluje koordinátorka akce Zuzana Musilová z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sčítání vodních ptáků mluvila na Rádiu Česko koordinátorka projektu Zuzana Musilová z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty v Praze.

Sčítání provádějí dobrovolníci z řad amatérských i profesionálních ornitologů. Mezi nejvýznamnější lokality, kde se ptáci shromažďují patří dolní toky nezamrzajících řek, jako je Vltava, Labe, Dyje nebo Morava.

Podle Musilové ale v poslední době vzrůstá i význam rybníků, které v mírných zimách nezamrzají. Navíc přibývá druhů, které v Česku zimují: "V posledních desetiletích u nás zimují druhy, které tady dříve nezimovali, jako například kormorán velký, volavka bílá nebo husa velká," dodává koordinátorka sčítání.

Rádio Česko, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme