Ortopedi v Orlové končí, s krajem se neshodli. Lékaři odmítli stěhování oddělení do Karviné

Spor o působení sehraného ortopedického týmu z Orlové končí odchodem většiny zdravotníků. Lékaři a sestry hromadně podali výpovědi po rozhodnutí kraje, že se jejich oddělení přestěhuje do Karviné. Žádný lékař výpověď nestáhl ani po naléhání hejtmanství. Kraj zase odmítl nabídku ortopedů, že budou fungovat v jiné jeho nemocnici v Havířově.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ortopedické oddělení v Karviné má dostatek vlastních lékařů a bude fungovat | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Oddělení ortopedie tak v Orlové končí po 40 letech a pacienti budou muset za lékaři dojíždět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž. V Orlové natáčela Iva Havlíčková

Zdejší tým ročně provedl zhruba 1500 operací. Když krajští zastupitelé ale loni v březnu schválili takzvanou optimalizaci nemocnic, měli se podle plánu přestěhovat do Karviné. Jenže to zdravotníci kvůli tamním nevyhovujícím operačním sálům odmítli a podali hromadnou výpověď.

„Optimalizace je optimalizace, tak to tak chtěli, vyšší moc rozhodla. Zabojovali jsme, neuděláme s tím už nic,“ krčí rameny Vlasta Donová, zdravotní sestra a bývalá vrchní sestra orlovské ortopedie.

Přesunutí interny, ortopedie a chirurgie. Demonstranti protestovali proti optimalizaci nemocnice v Orlové

Číst článek

V Orlové zůstane jen ortopedická ambulance, zdejší oddělení nahradí stanice s 20 lůžky v nemocnici v Karviné-Ráji. A pacienti tam budou muset dojíždět. „A jak s těmi berličkami, to nevím. Je to dost nepříjemné. Velká škoda, že to tady v Orlové ruší,“ říká paní Marcela, jedna z pacientek.

Nové sály

v Karviné už připravují projekt na vybudování dvou zcela nových sálů pro ortopedy, hotové by měly být v příštím roce zřejmě v dubnu. Sehraný tým orlovských ortopedů už tam ale operovat nebude.

„Přestože tým lékařů nestáhl své výpovědi, vybudoval se nový tým ortopedických lékařů, který zabezpečuje povinné personální vybavení vůči zdravotním pojišťovnám a současně splňuje požadavky, abychom zůstali nadále v oboru ortopedie akreditovaným pracovištěm,“ vysvětlila mluvčí karvinské nemocnice Radana Fleischerová.

Výpovědní lhůta orlovským zdravotníků končí v pátek. 

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme