OSA zdražuje poplatky. Obce našly fígl, jak se jim vyhnout

Veřejná produkce skladeb se radnicím od ledna dost prodraží. Ochranný svaz autorský (OSA) totiž zvedl příspěvky za veřejnou produkci skladeb. Existuje ale účinný způsob, jak se tisícovým poplatkům vyhnout. Někde úplně, jinde alespoň částečně. Informuje o tom týdeník Týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Jmenuje se Evžen Proisl a přestože jeho písničky nehrají žádná rádia, bývá někde populárnější než Karel Gott nebo Helena Vondráčková. Tedy především u starostů stovek obcí, kteří díky němu ušetří na poplatkách pro Ochranný svaz autorský, tvrdí časopis Týden.

Proisl obcím nabízí své vlastní nahrávky. A protože není členem OSA, radnicím stačí, když si od něho koupí za několik stokorun CD nosič včetně autorských práv na padesát let, a autorskému svazu pak už nemusí nic platit.

„Nemusíme se s autorským svazem dohadovat a máme svatý pokoj. Když jsme tu naposledy měli oslavu jednoho jubilea, OSA po nás chtěla šest tisíc korun,“ řekl Týdnu starosta Kralic nad Oslavou Emil Dračka.

OSA zvažuje poplatky za paměťová média v nových mobilech, odpůrcům se to nelíbí

Číst článek

Za posledních 15 let si takovéto album s lidovkami nebo slavnostní muzikou koupilo přibližně 1,3 tisíce radnic, což je bezmála pětina všech obcí. „Je tam všechno, co potřebujeme,“ dodal starosta.

„Využíváme ho tak dvakrát třikrát do týdne, když například oznamujeme něco o doktorovi nebo nákupech. Ani jsem nepočítal, kolik ušetříme, ale hlavně jsme to chtěli mít právně ošetřené,“ sdělil věcovský starosta Zdeněk Vraspír.

Proislovy skladby ale podle místopředsedy Sdružení místních samospráv Jana Sedláčka řeší jen část poplatků pro OSA. Obce musejí dál odvádět peníze například za televizi v obecní hospodě. Nebo za veřejnou produkci kapely na obecních akcích, kde se hraje převzatá muzika.

Například za televizi v kavárně zaplatila obec Křižánky na Vysočině, kde žije 380 lidí, loni dvěma autorským svazům 10,5 tisíce korun.

OSA navíc oznámila, že letos poplatky radnicím zvýší, v některých případech až o polovinu. Zatímco loni platila například obec s více než 80 tisíci obyvateli za jeden amplion 186 korun měsíčně, letos to je 279 korun. U menších obcí je zdražení nižší.

Ochranný svaz ovšem tvrdí, že autoři hudby v Česku inkasují jedny z nejnižších autorských odměn v Evropě.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme