Seniorce podle obžaloby vpíchla vzduch do žíly. Soud poslal ošetřovatelku na čtyři roky do vězení

Ošetřovatelka z mladoboleslavské nemocnice má jít za pokus o vraždu na čtyři roky do vězení. Rozhodl o tom v úterý Krajský soud v Praze. Dívka vstříkla podle obžaloby 88leté pacientce do žíly vzduch. Žena o několik hodin později zemřela. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Praha (Aktualizováno: 16:09 3. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednadvacetiletá ošetřovatelka z mladoboleslavské nemocnice (uprostřed) | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Ošetřovatelce z mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice hrozilo za pokus o vraždu až 20 let vězení. Podstatně nižší trest dostala kvůli několika polehčujícím okolnostem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seniorce podle obžaloby vpíchla vzduch do žíly. Soud poslal ošetřovatelku na čtyři roky do vězení. Případ sledovala Veronika Hlaváčová

Trestný čin spáchala žena podle soudce Iva Zelinky ze soucitu. Navíc vedla řádný život, nebyla trestána a procházela si těžkým životním obdobím, protože se jí rozpadala rodina.

Jednadvacetiletá ošetřovatelka se při výslechu na policii k činu přiznala. U soudu pak řekla, že si vše vymyslela, aby upozornila na svůj špatný psychický stav. Soudce jí ale neuvěřil, během přiznání podle něj věrohodně popsala detaily.

„Paní obžalovaná skutečně popisuje řadu detailů, jak postupovala, co musela učinit a jak se při tom cítila. I závěrů znalců z oborů psychologie a psychiatrie svědčí o tom, že tyto detaily, které uvedla ve své výpovědi, svědčí o tom, že jde o reálný prožitek, a ne o nějakou konstrukci, kterou by si vymyslela,“ dodal Zelinka.

Státní zástupce Tomáš Milec si ponechal lhůtu pro odvolání. „Je třeba zvážit, jestli  okolnosti, které hovoří ve prospěch obžalované, skutečně dosahují takového markantu, aby ten trest byl uložen tak nízký, jak byl uložen,“ řekl k případu, který na místě sledoval Radiožurnál.

Obžalovaná verdikt nekomentovala, ze soudní síně ji poté odvedla justiční stráž. Při čtení rozsudku ale plakala. Její právník Jan Bažant zváží odvolání.

„Sama mi říkala, že si chce ponechat lhůtu. V současné době po krátkém vyhlášení rozsudku je člověk určitě plný emocí, takže by udělal nějaké unáhlené rozhodnutí, což udělat nechtěla,“ přiblížil.

Obžalovaná pracovala v mladoboleslavské nemocnici jako ošetřovatelka rok a půl. Na chirurgickém oddělení pomáhala zdravotním sestrám. Na rozdíl od nich ale nesměla kvůli nižšímu vzdělání pacientům například podávat injekce.

Mladoboleslavský případ se podobá kauze Petra Zelenky, kterému se přezdívá heparinový vrah. Za sérii vražd v havlíčkobrodské nemocnici mu soud před deseti lety uložil doživotní trest. Zelenka pracoval jako ošetřovatel na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Ošetřovatelka také před soudem popsala, že se léčila na psychiatrii. V den smrti pacientky v mladoboleslavské nemocnici si prý vzala několik tabletek lexaurinu proti úzkosti. Následně podle obžaloby usmrtila 88letou pacientku.

Státní zástupce Milec v obžalobě popsal, že ošetřovatelka seniorce loni v březnu odstranila infuzi ze zavedené kanyly, ačkoliv k tomu neměla oprávnění. Následně jí podle státního zástupce vpíchla do žíly vzduch. Žena zemřela na následky dýchacích a dalších potíží.

Policie původně ošetřovatelku obvinila z vraždy. Žena ale kvůli nejasnému prokazování souvislosti s úmrtím nakonec čelí obžalobě z pokusu o vraždu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme